Problem med IDE-kontroller + HD

Permalänk
Medlem

Problem med IDE-kontroller + HD

Formaterade datorn häromdagen och allting fungerade som det skulle förutom det att datorn inte hittade min WD 160gb som sitter kopplad till kontrollerkortet. Den hittar disken i enhetshanteraren dock så står det att den är 128gb stor. Lade till Biglba i registret och fortfarande samma fel.

När jag installerade kontrollerkortet första gången dvs. när jag köpte det så räckte det med att uppdatera bios och lägga till biglba.

Provade att formatera disken men det är samma fel. Försökte med att lägga till nya drivisar men precis som första gången jag installerade den så säger den att den inte kunde hitta en bättre drivrutin än den som är installerad.

Jag har gjort exakt allt som jag gjorde förra gången men inte f*n vill den erkänna disken som 160gb. Jag har även installerat SP1 (kör XP) och nya drivrutiner till moderkortet.

Blir galen om jag inte får detta att fungera snart då jag sitter på lan.

Edit: Jag har ett Promise TX2 Ultra100 UDMA100 PCI Retail Kontrollerkort om det hjälper.

Visa signatur

• P4 3Ghz 800Mhz FSB • Hercules 9800 Pro • 2st WD 120Gb • 2st WD 160Gb • Seagate 200gb • Lian-Li PC-75 •

Permalänk
Medlem

Flashat till senaste bios på kontrollerkortet?

Edit: Kanske skulle läsa noggrannare nästa gång

Använder du diskhanteraren för att formatera disken? Testat att formatera i tex Partition magic? I värsta fall får du göra 2 partitioner.

Permalänk
Medlem

Läs ordentiligt ovan: "När jag installerade kontrollerkortet första gången dvs. när jag köpte det så räckte det med att uppdatera bios...."

Edit: Spelar ingen roll om man gör två partitioner då den fortfarande ser disken som 128gb? Har inte testat med partition magic, någon som har en url för download?

Visa signatur

• P4 3Ghz 800Mhz FSB • Hercules 9800 Pro • 2st WD 120Gb • 2st WD 160Gb • Seagate 200gb • Lian-Li PC-75 •

Permalänk
Medlem

Om jag har fattat detta rätt så har du ett Promise TX2 Ultra100 UDMA100 PCI Retail , jag köpte ett Promise TX2 Ultra133 UDMA100 PCI Retail. Stog att mitt kort då har stöd för större diskar än 128 gb om jag inte mins fel. Så om man har ett Promise TX2 Ultra100 UDMA100 PCI Retail så kan man nog inte se större än 128 gb. Så jag chansade inte när jag köpte kortet köp samma som jag har ska du se att det löser sig.

Visa signatur
Permalänk

Du har väl startat om datorn efter det att du enablade BigLBA? Dum fråga men värt att nämna.

Läste manualen på nätet och där står det att den stöder hårddiskar upp till 128 GB så min fråga är då om du såg hela hårddisken innan du formaterade?

Permalänk
Medlem

Ozvald: Man kan se större diskar än 128gb med det kortet efter att man har bytt bios (vilket jag gjort tidigare). Jag har altså använt kontrollerkortet tidigare innan jag formaterade.

At The Gates: BigLBA fungerar som det ska, jag har provisoriskt tagit bort cd-läsaren och istället lagt in 160gb disken och windows hittar den som en 160gb.

Jag ska senare om jag orkar prova flasha om bioset igen på kontroller-kortet men det borde inte göra någon skillnad.

Visa signatur

• P4 3Ghz 800Mhz FSB • Hercules 9800 Pro • 2st WD 120Gb • 2st WD 160Gb • Seagate 200gb • Lian-Li PC-75 •