Format C - XP - Behålla partionerna?

Permalänk
Medlem

Format C - XP - Behålla partionerna?

Hejsan.

Jag har 3 partioner på hårddisken(C: F: G:). Nu vill jag formatera bara C: - Men när jag kollade runt här i forumet fick jag uppfattningen att om man formaterar i Windows XP från CD-skivan så måste man ta bort alla partionerna?
Jag har lixom en jäkla massa filer som jag måste spara...

H J Ä L P ? Tackar ödmjukast.

Permalänk
Hedersmedlem

nej du behöver inte ta bort dem, det är bara att i installationen välja den som är C: och i steget efter välja formatering, så det är lungt seru

Visa signatur

Vim
Kinesis Classic Contoured (svart), Svorak (A5)
Medlem i signaturgruppen Vimzealoter.

Permalänk
Medlem

"Tryck F3 om du vill ta bort partitionen"?

okej jag satte i XP skivan och kom till slut till en avdelning där jag såg mina partitioner...vad jag inte förstår är att det inte står något om att FORMATERA....utan den frågar istället: "Vill du tar bort partitionen" Då ska man markera en partition och sen TA BORT den...?! Vad innebär det? Att jag formaterar den eller att jag tar bort partitionen bara o filerna e kvar?

T a c k!

Permalänk
Medlem

Du ska delta den som är C:\ sen så skapar du en ny på den igen som automatisk SKA bli C: sen är det bara att fortsätta

Permalänk
Medlem

alltså...

Jag ska alltså välja att ta bort C: partitionen?

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

Eh, nee? Du skall välja den som redan är C: med Enter, sedan kommer det upp om du vill formatera den lr fortsätta som vanligt. Ta bort partitionen behöver du aldrig göra!

Visa signatur

Intel Core i5 3570k @ 4.2 / ASRock Z77E-ITX / Sapphire 7950 OC @ 1150/6200 / A-Data 8GB 1600MHz / Kingston V300 120GB + WD 3 TB / Noctua NH-L12 / Bitfenix Prodigy / bq! E9-CM 480W / LG IPS236V / Ett fan av tysta datorer.