Spela in: Dator --> VCR och tvärtom

Permalänk

Spela in: Dator --> VCR och tvärtom

Har ett väldigt ovanligt problem har jag märkt. Jag försöker spela in outputen från grafikkortet till en VCR (vhs-bandspelare). Men det händer inte särskilt mycket.

Kopplade allting till vcr:en såhär:

Grafikkort (kombinerad s-video/video in/ut port)
-->
s-video/video in/ut adapter (delar upp den kombinerade porten till 4 portar (1:video ut, 2:s-video ut, 3:video in, 4:s-video in))
-->
video/s-video ut (på tidigare nämnda adaptern)
-->
"video/s-video till scart"-adapter (den har en brytare för in/ut, den har också ljudkanaler som ställs in/ut med brytaren)
-->
vcr

Ljudkabeln som jag kopplade till scart-adaptern satte jag i en "1-till-2" adapter i "ljud-ut" på ljudkortet.

För att spela in så försökte jag till en början endast att trycka på record på vcr:en, men det fungerade inte. Fick bara svart bild och inget ljud.

Så för att slippa testa spela in, koppla vcr:en till tv och spela upp så kopplade jag tv:n direkt till datorn. NView fungerade inte, så jag köpte ett program som heter TVTool (http://tvtool.info/index_e.htm). Med detta så lyckades jag få en bild på tv:n, men den var svart/vit och hela tv:ns yta användes inte (ca 1/3). Detta var på grund av att TVTools körde i NTSC. Alternativet "NTSC" var gråat och gick inte att ändra till PAL-standarden.

Bryr mig egentligen inte så hårt om jag får det att fungera med tv:n eller inte. Det jag vill är att spela in på vcr:en medan jag lirar ett spel för att sedan dra över det till hårddisken.
Jag har testat att försöka spela in en vhs-film - som jag och några polare gjorde - till hårddisken, men inget av programmen jag använde kan hitta vcr:en. De program jag använt mig av är Premiere, PowerDirector, PowerVCR och open source programmet VirtualDub.

Kort sagt, någon som har något förslag på hur jag kan spela in till vcr:en och sedan dra över det till hårddisken?

Visa signatur

Vegetarian är ett fornnordiskt ord för dålig jägare

Permalänk
Medlem

Vore det inte enklare att använda ett program typ fraps och spela in spelandet direkt till hd:n?
För att slippa få svartvit bild kan du pröva att ändra utsignaler till VHS istället för s-vhs

Visa signatur

USA har aldrig varit på månen, Sverige hade aldrig vm 1958 och 9/11 har aldrig inträffat och därmed basta.
P4 2,6C@<3,0Ghz + CNPS7000A-CU|AI7|1,5Gb BH5 & BH6|Antec Sonata|R9800np(BBA) + VF700-CU@425/258|HP LP2465|Logitech MX500, Seasonic S12 500W

Permalänk

Har testat det. Men inte helt oväntat så belastar det både processor och hårddisk väldigt mycket. Testade att använda en annan hårddisk - än den med os:et på - som lagring, men det hjälpte inte heller. Jag vill ju gärna undvika att ligga i 30 fps till skillnad från mina andra 110. Därför försöker jag använda en vcr.

Det gällde tv:n, och brydde mig inte om den. Vill först och främst lyckas skicka signaler till vcr:en. Men vet inte om jag måste använda något program, och om, isåfall också vilket. För om det gäller vhs respektive s-vhs signaler som ska ändras så måste jag ju fortfarande göra det i något program, och jag använder ju inte något när jag försöker spela in. Någon som har ett tips? Gärna inte ett som äter processortid och minne eftersom jag måste kunna lira samtidigt.

Jag tycker att det inte borde vara svårare att spela in från dator än från en tv? Så vad är det som är glömt? Man måste välja kanal för vcr:en när man ska spela in från någon av kanalerna på tv:n, men vilken kanal för att spela in från datorn? Bites me.

Visa signatur

Vegetarian är ett fornnordiskt ord för dålig jägare

Permalänk
Medlem

förmodligen har du en knapp på video-fjärren som det står a/v på.

Permalänk

Har ingen fjärr till den, men är ganska säker på att jag ställt in den på a/v. Kändes mest logiskt. Funderade bara på om man var tvungen att ställa in den på något särskilt utöver det. "Den kanalen med de och de inställningar" etc.

Visa signatur

Vegetarian är ett fornnordiskt ord för dålig jägare