Permalänk

Fel monterad ?

På min P4 3,0 Ghz HT så har jag en zalman Zalman CNPS7000A-Cu. Tempen ligger på ca 42-43 i idle och full load ca 57-60 grader.. är inte det lite mycket för att vara en Zalman CNPS7000A-Cu ? jag har inte klockat nått. Mitt chassi så har jag 5 fläktar som suger in framtill och blåster ut baktill.

Permalänk

Kan vara, du får ta upp och kolla.
Tillräckligt med kylpasta, eller karnse för mkt?

Permalänk
Medlem

40 C full load på min, har samma kylare. En 120 fläkt på lågtvarvtal ut. Cpukylar fläkten på 11/15 devider, så lågt och tyst. Använde den kylpasta som följde med i kitet, väldigt tunt lager.
Skruvade åt ett par varv mer än vad de sa i manualen 2.8@3.4 btw.

Permalänk

Okej, men jag ska ta och kolla det där med kylpastan.. om det är för mycket så tar jag och tar bort och stoppar dit ett tunt lager nytt... vad skulle ni tro cirka vad jag skulle kunna komma upp i med cpun ? 3,3 ghz ?

Permalänk
Medlem

3,5ghz ska nog gå bra.. Bara minnena tillåter.

Permalänk

Okej, tror du mina minnen klarar det ? min multiplier är låst på 15, hur mycket tror ni minnena klarar ? hur mycket volt vågar jag lägga på cpun/minnena ?

Permalänk
Medlem

prova även att trycka lite på kylaren när den är igång, går tempen ner så sitter den löst iaf

Permalänk
Medlem

Har ca. 42 idle, med typ 12 chassifläktar. ^^
Sen så tror jag att man smetat på för mycket pasta.