Permalänk
Medlem

Vad är det för fel? (hdd?)

Vad är det egentligen för fel på min dator? Sen kanske ett par veckor tillbaka har den betett sig väldigt mysko. Det blir ett klickljud och sen fryser sig datorn. Efter det brukar den hoppa igång igen, fast för det mesta hänger den sig och jag måste starta om. Sen när datorn ska bootas så fastnar den i post:en när det står "auto detecting pri master". Efter ett tag hoppar den igång och man hör ett ljud som att något börjar varvas upp igen och datorn börjar fungera.

Är orolig att min hdd håller på att ge upp. Hur är det med garantin? Den köptes från komplett förra året nån gång om jag inte minns helt fel. Tror inte att det hjälper att formatera då det nästan verkar vara ett hårdvarufel, eller? Kanske bara något som är glappt nånstans hehe.

Någon som har förslag på vad jag kan göra eller vad som kan vara fel? Har kört scandisk/defrag. Hilfe!

Visa signatur

Throw dirt on me and grow a wild flower

Permalänk
Medlem

Ladda ner ett diagnos program från hårddisktillverkaren och kör det men visst de låter som att den är på väg att ge sig så kopiera över allt viktigt på stört så du inte förlorar det