Socket 939-system, kommentarer tack!
Har äntligen hittat de ställen som säljer det jag vill ha. Köper ett socket 939-system då jag vill ha framtida möjligheter till uppgradering utan att behöva byta moderkort, då denna process har varit misslyckad i vårt hushåll tidigare
Vid datorn brukar jag oftast lira spel (vill kunna lira det senaste på bäst grafik) och bygger banor till HL1 och i framtiden HL2.
Kan tilläggas att jag helst vill ha en ganska tyst dator.
Tips om saker som man kan skära ner på till en lite sämre variant för att de inte är värda sitt pris, godtas med glädje.
--------------------------------------------------------------------
Montering av delar av datorn, från www.combitdata.se: (enda stället jag hittade som kunde montera ett 939-system)
Chassi: Aspire x-sonic black/w/400w 954 kr
Är lite osäker på detta chassi. Det är ganska snyggt, men är det inte rätt litet? Det blir inte alltför varmt? Sedan de fläktar man får med, går de att byta ut enkelt (har inte så stor datormeckvana)? Har nämligen läst att de låter väldigt mycket och som jag tidigare skrev är jag ute efter en tyst dator.
Om någon har någon bättre idé för ett chassi bland de som finns på combitdata.se så kan ni gärna skriva det. Nätagg från Aspire har ju fått ganska bra kritik vad jag har förstått.
Har funderat på om jag kanske skulle beställa chassifläktpaketet med 2 papst-fläktar och någonting annat som jag inte vet vad det är, för att byta ut de medföljande chassifläktarna. Finns i listan med chassitillbehör i datorkonfigureraren på combitdata.se. Tolkning efterfrågas 250 kr
Moderkort: MSI ATX nF.3 S939 AMD RAID DUAL GBLAN 1558 kr
Vad jag har förstått så är detta MSI NEO2 Platinum, right?
Processor: AMD Athlon64 s. 939 3500+ 3619 kr
Grafikkort: RADEON X800 XT PLATINUM 4946 kr (gissar att detta är ett "Sapphire X800 XT PE", eller hur?)
Är lite osäker på om det verkligen är värt pengarna - skillnaden mellan ett X800 PRO och ett XT PE. Det är ju 4 pipelines skillnad och vad jag har förstått (även kollat massa tester), så är det ju ganska stor skillnad i prestanda i exempelvis Doom 3.
Ljudkort: SoundBlaster Audigy2 ZS Retail 1328 kr
Vill ha bästa ljudet i spel osv. Det finns något billigare SB-kort för ca 700-800 spänn - LS tror jag det heter - men vad är skillnaden mellan dessa?
Skärm: ViewSonic 19" g90f+b 2499 kr
Denna skärm är väl p.g.a. beteckningen "b", svart? För det är en svart sådan jag är ute efter.
Datormontering: 395 spänn.
--------------------------------------------------------------------
Från acp.nu
DVD-rom: Samsung 16x48x svart 255 kr
Diskettstation: Floppy 1,44MB 3,5" svart 64 kr
Hårddisk: Seagate 160GB 7200RPM 8MB Cache S-ATA 1095 kr
Ljudkort nr2 (ska spela in musik): M-Audio Audiophile 2496 PCI 1610 kr
Tangentbord: Logitech Internet Navigator Keyboard SE 345 kr
Har ett gammalt risigt Dell-tangentbord och vet inte riktigt vilket tangentbord som anses vara det bästa just nu. Kanske inte _otroligt_ viktigt.
--------------------------------------------------------------------
Från Komplett.se
Minne: 4 st "Corsair Value S. PC3200 DDR-DIMM 512MB Unbuffered, Non-parity, 64Megx64, CL2.5" 899 spänn styck
alternativt 1 st "Corsair TWINX1024-3200LLPRO DDR 1024MB Kit w/two matched CMX512-3200LLPRO DIMMs" 3550 kr
Då jag aldrig överklockat och troligtvis inte kommer göra det i framtiden, så kanske det är bättre att satsa på 4st Valuemoduler? Folk har sagt att om man inte klockar så är det mängden och inte hastigheten på minnet som spelar roll. Sen vet jag inte om det får plats 4 st moduler i NEO2 Platinum. Hade isåfall tänkt köra 2x2 i dual channel.
--------------------------------------------------------------------
Sammanlagt: ca 17300 spänn, då jag inte betalar moms.
Off-topic: någon som vet något bra synth och keyboard-forum?