Ett antal frågor angående upgradering av datorn
Hej alla barn. Jag är inte erfaren när de gäller att plocka med maskinen, så jag tänkte ställa några frågor här och hoppeligen få några svar av folk som vet mer än jag.
Jag har för tillfället ett Fujitsu-Siemens Scaleo 600 chassi, alltså en paketdator som köptes för några år sedan. Nu börjar det bli lite skitigt me krafterna i den, och moderkortet stöder högst en Athlon XP 1800+, så det är dags för en maffig update.
Efter att ha studerat ett antal olika lösningar, räknat slanttarna etc, återstår bara några problem.
Fråga 1: Processorn kommer att bli en AMD Athlon 64 3000+, men jag är ännu tveksam då det gäller vilket moderkort jag borde använda. Jag har begränsat mina valmöjligheter till två kort, MSIs K8N Neo Platinum Edition, och Gigabytes GA-K8NS PRO nForce3 250. Några opinioner om dessa skulle upskattas. Vilket är bättre (rekommendera gärna andra moderkort i samma prisklass om ni tycker de har en fördel jämfört med dessa två)?
Fråga 2: Resten av systemet utgörs av en 80gb hårdskiva, ett Geforce FX 5600 grafikkort, 2X512mb 400mhz DDR ram (Spectek är märket, tror jag), samt en DVD/cd brännare, en vanlig Cd rom station, floppy och ett Sound Blaster Audigy ljudkort. Kylningen sköts av 2 stycken 80mm fläktar och en Zalman CNPS7000A-Cu på processorn. Frågan är, kommer ett Fortron 350W nätaggregat att klara av att hålla det här systemet stabilt? Inverkar lindrig överklockning mycket på saken?
Fråga 3: Ett problem återstår, nämligen chassit. Har ni några erfarenheter av Scaleo 600-chassit? Kan man utan större möda byta ut strömkällan och moderkortet? Jag har inte lust att sätta pengar på ett nytt chassi då detta är rymligt nog till mina behov. Jag har en någorlunda behändig monterare tillgänglig, men det skulle vara trevligt att undvika otrevliga överraskningar redan på förhand. Om moderkortet inte passar pga. annan placering på skruvarna, är det då en idé att bara laga hålen i chassit som behövs själv?
Svar skulle vara trevligt!