Det bästa jag hittade i Hong Kong var skräddarsydda kläder. Jag fick tre skjortor av riktigt hög kvalitet (både tyg och arbete) för knappt 1000 kr. Liknande skjortor hemma kostar åtminstone 800 kr styck.
Elektronik ska man köpa i USA. En kollega köpte en digitalkamera med ca 30 % rabatt jämfört med Sverige. Sammakamera i HL och Bangkok var bara 6-8% billigare än Sverige. I övrigt är elektoniken inte särskilt mycket billigare i vare sig HK eller Bangkok. Utbudet är också nästan det samma som i Sverige.
I Bangkok kan man ju dock göra vissa klipp. Jag köpte bl a följande (svenska priser):
* Fotbollsskor Nike, 220 kr (500 kr)
* Benskydd fotboll Adidas, 75 kr (200 kr)
* Slipsar i Thai-siden, enfärgade, 10 kr (300 kr)
* USB-minne 256 MB, 300 kr
* Träningskläder till tjejen (Nike, Adidas, Reebok), 600 kr (1500 kr)
Så ska man shoppa billigt så är det Bangkok som gäller. Bangkok är också billigare (ca halva priset) än Hong Kong när det gäller att sy upp kläder. Men då ska man ta sig bort från Silom Road och liknande ställen. Det finns en hel del skräddare i kvarteren runt Pantip Plaza som annonserar kostymer för 49 USD (räkna dock med minst det dubbla om du vill ha bra kvalitet på tyget).
Generell shopping i HK hittar man överallt, men området Causeway Bay (ganska bra med elektronik, dock inte så billigt) på Hong Kong Island är bra att börja på. Centret Harbour City i Kowloon funkar också, ca 400 affärer och 50 restauranger.
Jag var bl a på jakt efter en Ipod till min bror och en sådan är definitivt billigast i USA. En Mini kostar 249 USD, alltså nästan 700 kr billigare än hemma i Svedala. I HK och Bangkok var den lite dyrare än i Sverige. Samma gällde för de övriga Ipodarna.
Så, köp elektronik i USA och mycket andra grejer i Bangkok (där man dessutom kan pruta friskt). Jag prutade t ex ett par badtofflor från 350 till 100 Baht. Och slipsarna från 200 till 50 Baht.