Permalänk

Dags att uppgradera

Hej! Jag sitter här och inser att jag inte brytt mig om hårdvara på det senaste året alls, så jag fattar ingenting nu när jag känner att burken börjar bli alltför slö, Half-Life 2 snart kommer (?) och Doom 3 är släppt.

Datorn har främst varit en maskin för att spela film och musik, skriva skolarbeten och programmera och lite Q3. Nu tänkte jag att det skulle vara roligt att spela lite nyare spel, så datorn är tänkt att bli mer av en speldator än den varit förr.

Nu tänkte jag mig att uppgradera lite delar, så datorn blir lite med i matchen. Det jag har i lådan nu är följande:
Abit KT7A moderkort
AMD Duron 1,2GHz
1 st SDRAM 256MB
ATI Radeon 9600 Pro 128MB
Två 80GB-diskar.

Jag antar att det som först och främst bör bytas är moderkort, processor och minne(n). Jag vet inte om det är bra eller rätt tänkt, men jag hade tänkt mig att köra på AMDs 64-bitarsprocessorer. Den budget jag tänkt mig är 2000-2500, max 3000. Är det möjligt? Har någon några förslag?

Permalänk
Medlem

Socket 754 är rekommenderad om du inte vill lägga ut så mycket och vill ha Amd 64.
Prövade göra en lista på komplett och detta kom jag fram till.

Amd 64 2800+ 1470:-
EPoX EP-8HDA5j 865:-
Corsair Value S 3200 512Mb 860:-

-- 3195:-

Om Twinmos minnen fungerar till socket 754 så kan man komma lite billigare undan, själv vet jag inte om Twinmos fungerar till 754.
Men de är inte rekommenderade till Amd 64 iallafall.

Visa signatur

"Some Bright Wizards have even been known to dabble in the healing arts, however cauterizing a wound with white hot fire is never a soldier’s first choice!"