Permalänk
Medlem

Startproblem

Har haft min dator under en längre tid över 1år, prestandan:
Amd Xp2500Barton, Geforce4Ti, 1gb RAM, osv....
Under sommaren när jag uppgraderade mig RAM minnet från 512 till 1024 så lade datorn av. Det enda som hände när jag drog igång datorn var att den utstötte ett långt pip, fläktar och ev hårddisk drog igång (osäker om de går eller inte) men inte bildskärm.
Efter semestern så gick datorn igång igen utan några problem. Och sedan har jag aldrig upplevt det samma igen.

Förrän nu. Tidigare idag så började bildskärmen att flimmra och sedan startade datorn om och då återigen utstötte den ett längre pip under ~2 sekunder.

Sen dess har den inte startat trotts upprepade startförsök. Plockat bort dvdspelare, hårddiskar och annat som inte behövs. Men den går inte igång iaf.

Frågan nu är vad det lite längre pipet betyder, vad är det som krånglar? Funderar på om det är grafikkortet eller om det kan vara moderkortet som börjar lägga av?

/Arn2