Permalänk
Medlem

Problem efter åska?

Jo det verkar som om åskan var lite otrevlig mot mig igår.
Jag kom hem efter skolan och märkte att skärmen blinkade svart och datorns fläktar var fortfarande på men annars verkade den stendöd, inget hårddisk ljud eller så 1av mina 2cdrom enheter hade även ström.
Jag stängde av datorn med nätaggs knappen då powerknappen fram inte funkade. När jag sedan startade datorn så satte alla fläktar igång igen men inget hårddiskljud, pcspeaker ljud eller annat. Jag började då kika lite i datorn men hittade inget förutom ett litet bränmärke på atxkontakten imellan 2piggar och det var lite missfärgat. Då det blixtrade igår antar jag att det var åskan ? eller vad kan det annars ha varit? Vad kan ha gått sönder nätagget och moderkortet verkar rätt självklart ? men hårddiskar, grafikkort, nätverkskort, ljudkort, ram och annat finns det någon chans för dessa?

Skall kontakta mitt försäkringbolag idag om den inte funkar igen när jag kommer hem men jag undrar bara om det finns några som har nått råd?

har ett q-tec 360w nätagg
Asus p4c800 deluxe
1gig ram corsair
P4 2,4c

Permalänk
Medlem

Mitt grafikkort och modem gick i åskan

Edit: Radeon 9800XT 256Mb

But... Garantin gäller

Visa signatur

P4 3,6Ghz - 2Gb ram - X800XT-PE 256Mb - 2x200Gb SATA - WD Raptor 74GB S-ATA 8MB 10K RPM **Exet fick ta datorn - använder nu laptop** [spoiler]PS3 :)[/spoiler]

Permalänk
Medlem

gäller garantin?
det trodde jag fan inte jag trodde det var försäkringsbolaget o.s.v....
mejlar väll "min" butik då och ser vad dom säger