EPoX EP-8KDA3J. Ljud/Nätverksproblem

Permalänk
Medlem

EPoX EP-8KDA3J. Ljud/Nätverksproblem

Nätverkekskortet fungerar knappt och när det väl gör det så funkar det i ca 1minut, sen dör det, så funkar det i nån minut igen.

Det inbyggda ljudet knastrar och låter konstigt samt gamepad-porten funkar inte.

Någon annan som känner igen detta problem och har löst det?

Har provat med senaste drivrutinerna från nvidia men det verkar inte lösa problemet.

Moderkortet är ett EPoX EP-8KDA3J

Permalänk
Medlem

Har exakt samma problem gällande nätverket (har nyaste BIOS, drivrutiner osv), ljudet har jag inte testat.

Har även ett speciellt oljud som kommer från moderkortet, och det kommer inte från någon fläkt utan från något annat, skulle tippa på strömförsörjningen, väldigt irriterande då det överrustar allt annat.

Permalänk
Medlem

Jag har oxå testat med senaste drivrutiner för BIOS, Men det verkar inte hjälpa det heller.. lite tråkigt om man har köpt något, så fungerar det inte som det ska.

EDIT, Jag mailade EPoX och berättade som det var dessutom att det var flera personer med samma problem. Dom påstod att jag behövde ett fetare nätagg, typ 450/550w . Kan det verkligen stämma?

Eftersom problemet är lite skumt; det funkade när jag slängde i 2st extra nätverkskort + 1st extra ljudkort. Då lär väl inte problemet varit att det fanns för lite ström?
Dessutom så funkar ljudet, bara det att det låter kasst och gamepad-porten funkar inte.

Kör ett 360W Chieftech nu.