Hejsan jag funderar på att uppgradera min dator men är inte så jätte insatt på vad som passar ihop och vad som är prisvärt mm.
Har kollat lite på: http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=302019&cks=PRL
Grafik: http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=119625&cks=PRL
Just nu har jag ett gforce 3 och undrar om det nya är ett bra köp eller om ni har något annat tips, helst inte något som kostar flera tusen
Behöver jag köpa nätagg eller något annat nytt?
Uppgraderingpaketet är bra men jag skulle valt ett annat grafikkort 9600 256Mb är inte ett speciellt bra kort i dagens läge, föreslår i istället: http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=120304&cks=PRL
Som väl är värt de extra pengarna.
EDIT: om du var på jakt efter ett billigare kort så välj ett 9600pro/XT 128Mb (rekommenderar inte 256 Mb av dessa då de nästan i alla fall arbetar i betydligt lägre frekvenser).
tack så mycket för ditt svar, men behöver jag köpa ett nytt nätagg eller något annat nytt för att uppgraderingen ska passa in?
EDIT: Och om man skulle räkna om AMD Athlon64 3400+ till ghz. vad skulle det hamna på då, jag har en P4 2ghz nu, skulle det bli en stor förändring?
Ursprungligen inskrivet av bongo-apan tack så mycket för ditt svar, men behöver jag köpa ett nytt nätagg eller något annat nytt för att uppgraderingen ska passa in?
EDIT: Och om man skulle räkna om AMD Athlon64 3400+ till ghz. vad skulle det hamna på då, jag har en P4 2ghz nu, skulle det bli en stor förändring?