Permalänk

Datorproblem

Hej!
Det hela började med att vi skickade vår dator till ett företag då grafikkortet var trasigt, när vi fick tillbaks det fixade vi till allt och började använda den. Men igår blev det så att det stod att en fil var ”corrupted” och ”unreadeble”, det var en videofil som jag hade innan jag skickade till företaget och hade sparat det på en DVD skiva, filen var nerladdad. Det var så att den corrupterade filen varken gick att; ta bort, ändra namn på, flytta på etc. Så Norton Antivirus sa att en fil var corrupted. Jag gjorde en virusscan och inga virus upptäcktes.
Jag stängde då av datorn, satte på den igen och nästa dag när datorn var på stod det på skärmen en blå bakgrundsbild och Windows XP märket längst upp till höger. Det var massor med text i mitten och det verkade vara som att den gick igenom allting under namnen ”proceding process” och ”obducting”. Så var den klar med checkningen och så kom allt som vanligt igen, loggade in och den första skillnaden var att min bakgrundsbild var försvunnen och var nu helt blå. Jag kollade för att se om den corrupterade filen fanns kvar och den var inte där längre, samt flera andra saker var helt borta och kunde inte förstå varför. Ungefär 7 gb av mina 35 försvann. Jag märkte även att det var endast mina videofiler som hade försvunnit och inget annat försvann. Så jag tog fram DVD skivorna med sakerna som hade försvunnit och la in dem igen, nu var det flera filer som var corrupterade och Norton varnade mig nu hela tiden om det. Jag gjorde en Viruscan och det gick inte, det stod: ”Nortin Antivirus could not access the scan engine. Please ensure the product is properly installed”. Flera videofiler funkade inte, anti-viruset och nerladdningsprogramet jag har fungerade inte heller. Stängde av datorn och samma sak hände när jag satte på den som igår, den gick igenom flera saker. Nu var t.om flera saker borta men själva nerladdningsprogramet var kvar men var corrupted.
Nu visar Norton ett Utropstecken på Norton ikonen och den föreslår att jag gör en chkdsc på windows, hela nätet känns allmänt slött och jag vågar inte ens kolla på mina saker längre!

Med vänlig hälsning Sebastard

Dator:

Fujitsu Siemens Scaleo 800s

Moderkort: ATX AGP X8 800 MHz FSB
Processor: Intel P4 3,0 GHz Hyper Threading
Cache: 512 Kb
RAM-minne: 1024 MB DDR (2x512 MB 400MHz)
Hårdisk: 250 GB 7200 RPM
Ljudkort: Creative Audigy 2 + Frontpanel och fjärrkontroll. (Platinum)
Grafikkort: 128 MB DDR ATI Radeon 9800 ViVo, DVI

Permalänk
Medlem

Låter som virus då vissa virus försöker stänga av dom mest använda virusprogrammen för att kunna "jobba" ostört så föreslår att du kör en online-scanning hos t.ex Panda på http://www.pandasoftware.com/activescan/ men just nu verkar den ligga nere.

Efter att du har kört den om inga virus hittas så kör chkdsk i återställningskonsollen och hur du startar den finns på http://support.microsoft.com/kb/314058/sv