PROBLEM HJÄLP!! Pc speakern: en kvinlig röst säger ”system fail memory task”

Permalänk
Medlem

PROBLEM HJÄLP!! Pc speakern: en kvinlig röst säger ”system fail memory task”

Jag startade datorn på morgonen och allt fungerade som det ska. Jag stängde av datorn efter 3 timmar för att ja skulle ner i stan på några ärande, kom hem tryckte på on/off knappen, datorn startade men inte skärmen och det ända som hördes var en röst från
Pc speakern: ”system fail memory task”
Jag provade att ta ut ram minnet och byta slot men samma felmeddelande återkommer.
Kan de va minnet som är trasigt? Jag tycker inte de ska gå sönder när ingen mer än jag har använt den, att den funkade på morgonen och sen efter 4h gick den inte att starta.

Jag är tacksam för alla svar

Mvh Joakim
AMD xp 2500 (2000Mhz) 512 DDR (samsung 2700 Original) moderkortet är av modellen A7v333 och 2 st HD en på 40gb och en på 80 gb!

Permalänk
Medlem

testa med ett annat minne då ... nångång måste de ju pajja liksom

Visa signatur

XP2000+@1880Mhz~164x11,5 m. Alphafläns. MsI k7t266 m. BIOS 3,7B4 G-force2 Ti m. Zalman ZM80A. 1x512 Corsair 2700. 80gig seagate. samsung-52x cdrom, plextor-16x cdr, pioneer-4x dvdr.

Permalänk

1#Ur med strömkabeln
2#Reseta CMOS
3#Plocka ur batteriet

Ev kan det vara nätagget också. Mitt pajjade en gång när det stog avstängt. Det gav ungf. samma resultat som dig

Visa signatur

i7 o sånt

Så tycker de som handlat saker med mig: http://rec.elmor.se/review.php?user=Malmedahl&page=1

Permalänk
Hedersmedlem

*tråd flyttad*

Visa signatur

Är du lycklig nu?

Frågor och funderingar angående modereringen tas med mail, inte genom forumet. dennizpop@sweclockers.com