Uppgradera till vad? Eller inte alls?

Permalänk

Uppgradera till vad? Eller inte alls?

Sitter just nu (utan att specifiera allt för mycket) på en XP 2400+, epox 8rda3+, en 512 kingston sticka, maxtor 200 gigare(sata) och Radeon 9800 pro (128mb).

Mitt största problem är egentligen att jag blir tokig på att mitt system ALDRIG blir stabilt. Värmeproblem har präglat mitt dataliv i över ett år nu, men det har jag redan beklagat mig över i så många andra trådar. Så skiter i det nu.

I och med lite pokervinster så funderar jag på å köpa på mig lite nya grejer istället. Det jag främst är ute efter är stabilitet. Har aldrig klockat, så det är inget krav att det ska vara "klockvänliga saker".

Har lite olika funderingar. Men det jag tänkt å "spara" från gamla systemet är väl det mesta förutom moderkort, cpu och cpufläkt. För känns inte som det är någon ide att köpa en ny processor till mitt nuvarande socket A kort. Eller?
Funderarar antingen på att

1. Köpa nåt nytt med P4 i. Mest för att jag alltid haft AMD och tänkte att det kanske skulla vara värt att prova.

2. AMD 64. Verkar intressant. Även om jag inte vet särskilt mycket om den.

Skulle gärna vilja ha lite tips på för vad för processor och moderkortskombinationer man skulle kunna tänka sig i denna djungel.
Mitt graffekort är relativt nyköpt, så vill INTE byta ut det. Så vill alltså inte ha nåt graffekort med bara PCI express kort.
Men det kanske finns kort med både AGP och PCI express platser? Sådana fall kanske det är det bästa, för framtiden.

Ja, GÄRNA lite tankar och ideér om detta, tack!

Permalänk
Medlem

Få veta hur varmt den går ?...

köp in någon fläkt.

tycker inte att du ska köpa p4 hur som helst eftersom det är Amd som rockar.

Permalänk

Ja, just för tillfället ligger den å 52-53 idle. Orkar inte ens maxbelasta den längre (fotboll manager och andra spel) för då vet jag att det blir omstart, jag blir galen å måste mecka för å testa. Men blir aldrig bättre. Men har redan en tråd om allt det där.