Permalänk
Medlem

Hjälp snälla.

Nu ska jag försöka förklara mitt problem så bra jag kan.

Jag har en relativt ny dator som jag plockat ihop själv och har fungerat i ett halvår nu. Men som en helt vanlig natt då jag körde datorn igång så blev det problem.
Morgonen därpå när jag skulle starta skärmen fungerade det inte alls.

Så jag tänkte att det kanske vore skärmen, men den fungerar på laptopen. Så jag gick och köpte ett nytt grafikkort i tron om att det var grafikkortet som var sönder.
Vilket det inte var.

När skärmen inte startar upp så startar inte datorn, det vanliga pipet i början kommer inte. Men jag fick igång skärmen och datorn vid 2 tillfällen, dock när jag kom till Windowsinläsningen hängde sig datorn varpå hela systemet inte startade längre.

Då är vi alltså inne på ett hårdvarufel, och jag tror att det är minnet som spökar men det är relativt nytt och har inte utsatts för någon ESD-liknande skada.

Så snälla, om du vet eller haft problemet förut, hjälp mig att felsöka datorn innan jag går och köper del för del för att hitta felet. Så om ni vet en enkel lösning eller en komplicerad lösning skriv den, bara jag får veta vad det är för fel..

Permalänk
Medlem

Vad har du för komponenter i datorn och vad har du för nätagg?

Visa signatur

-------

Världens bästa kommande MMORPG: www.trialsofascension.com

Permalänk
Medlem

CPU: AMD XP 2500+ Barton
GFX: Nvidia GeForce FX 5200
RAM: 256mb DDR
Moderkort: Leadtek Winfast K7 n2

Nätagg: 300W.

Permalänk
Medlem

Det kan vara AGP porten som knasar.

Visa signatur

-------

Världens bästa kommande MMORPG: www.trialsofascension.com

Permalänk
Medlem

Hmm, alltså ett nytt moderkort?

Vilket är troligast, agpporten, nätagget eller minnet)

Permalänk
Medlem

Jag skulle satsa mina två ören på det.

Visa signatur

-------

Världens bästa kommande MMORPG: www.trialsofascension.com

Permalänk
Medlem

Men blir det så att hela datorn inte startar upp om AGP-porten inte fungerar ordentligt?