Permalänk

Dator för bildbehandling

Hej alla.

Jag ska till att skaffa en ny dator men eftersom det senaste jag byggde var ungefär 1998 eller liknande så känns det som att jag har tappat ungefär all kontakt med hårdvarumarknaden. Så jag hoppas att någon eller några kan förbarma sig ett par minuter.

Datorns huvudsakliga användningsområde kommer vara som en arbetsstaion med olika officeprogram och så bildbehandling, layout etc. Jag spelar sällan dataspel men när jag gör det gillar jag simulatorer.

Datorn måste vara och förbli tyst.
Datorn måste vara stabil.
Datorn måste ha en långsiktighet där jag räknar med att datorn i olika generationer ska leva i tre till kanske fem år för min användning.

Delar och ideer till delar.

Processor : Intel Prescott P4
Just nu verkar 2,8Ghz vara den mest ekonomiska.

Minne : 1-2GB (2-4st 512MB)
Vad behöver jag, vad betyder alla specar?

Moderkort : ???
Stabilt, säkert, bra support. Byggvänligt. Överskådligt. Smart design.

Grafik : Matrox Parhelia http://www.mycom.se/produkt/matrox_ph_a8x128_parhelia_512gpu_...
Kan ni rekommendera något annat?

Diskar : Har en massa IDE-diskar jag vill använda ett par år till.

Låda : whynoi.se modifierad Chieftec eller Antec Sonata
whynoi.se modifierad låda måste jag köpa nätagg separat och då har jag tittat på ett som heter Fortron Enhance FSP 350-60PN(PF) PAPST.
http://www.whynoi.se/shop/product.asp?intProdID=221

Raidcontroller : ???
Ska klara Raid 1 på två diskar.

Ljud : ???
Något lagom, jobbar inte med ljud proffessionellt.

DVD : ???
En basic läsare för att kunna bränna skiva till skiva.

DVD-brännare : Plextor (jag gillar plextor sedan tidigare).
http://www.mycom.se/produkt/plextor_12x_4x_16x_dvd_r_rw_8x_4x...

Kylfläns/fläkt : Noise Control
http://www.whynoi.se/shop/product.asp?intProdID=203

Har jag missat något?

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Fundera på Athlon64. Med bra minnen typ Corsair och Kingston så är den precis lika stabil som P4. AMD64 är snabbare i Photoshop och de flesta Office-program och den är kallare = tystare.

Visa signatur

Ryzen 5 7600X
ASUS TUF Gaming B650-Plus
1x16 GB RAM
Sapphire Radeon RX 6700 GAMING OC 10GB DDR6 PULSE

Permalänk

Tack för ditt svar!

Det trista med AMD är att det finns kvar en massa dumma minnen av hur AMD varit genom historien. Instabila, många uppgraderingar etc och det är jag inte intresserad av att bli sittande med. Vill att datorn ska funka utan att behöva bevaka upgrades etc. Men det kanske är en önskedröm.

Hur är det med det problemet nu för tiden?

Prisskillnaden finns ju mellan AMD och Intel. Men vad är haken?

Mvh

Permalänk
Medlem

Nu blir jag väl bannad på livstid men du jobbar mycket med bildbehandling och vill ha en tyst dator..?

G5??? Dvs. Mac! Hur cool som helst om du inte prioriterar spel och vill ha en tyst dator. Är själv på jakt efter ett nytt system men har tappat kollen på allt nytt.

Nackdelen är väl priset. Satte ihop en 2x1,8 GHz å la på lite minnen plus ett bättre grafikkort. Hamnade på ca 28.000 kr plus moms! 10-15 tusen dyrare än ett motsvarande PC-system...

Kolla in vattenkylningen på G5:an.

Slutligen, Matrox är nog fortfarande bäst för bildbehandling.

Visa signatur

Inga armar, ingen kaka!

Permalänk

Det stod ju i ett av kraven att datorn måste vara tyst.

Givetvis är Mac ett alternativ. Har tittat på deras G5:or sedan de kom.
Kruxet är bara prislappen och att jag ännu så länge är inkörd på PC vad gäller licenser etc och en övergång belastar ekonomin alldeles på tok för mycket.

Hur mycket (och exakt vad) vinner jag på ett Matrox jämfört med ett mera vanligt grafikkort för kring 1500-2000kr Finns det något bra kort som levererar bra 2D och tillräckligt med kräm för att kunna köra simmar och annat den dagen andan faller på?

Permalänk
Inaktiv

Vad du än gör beställ inget från Whynoi!

Sök på deras namn här i forumet så förstår du snart varför - de är grymt oseriösa!

Permalänk
Medlem

jag tycker det ser bra ut. in med så mycket minne som möjligt bara!
skaffa ett moderkort med inbyggt ljud, funkar bra om man inte har några jättekrav. se även till att moderkortet har rejält med usb2.0 eller firewire utgångar. grafik/bilder och liknande tycker jag är skönt att kunna backuppa på externa hårddiskar och förvara på annat håll. när de inte används kan de också stängas av vilket leder till lägre ljudnivåer.

matrox som grafikkort tycker jag är givet. jag kör med g450 och g550 här hemma och har inga som helst funderingar på att byta.

en bra skärm (flera skärmar) behövs ju givetvis men det kanske du redan har.

Visa signatur