Permalänk

Min nya dator visar ingen bild

I måndagsnatt beställde jag min nya dator. AMD 3400+ boxed, powercolor x800 pro, K8V-X Moderkort och 512 DDR-minne.

Idag (onsdag) fick jag hem grejerna, glad som fan plockade jag ihop dem. Nu när jag skulle starta den var skärmen svart, fläktarna funkade men jag hörde inget fel-pip.

Läste lite på komplett.se och följde deras minnes-felsöknings-steg utan framgång. Då jag inte känner någon som har ett 64-bitars-system så kan jag inte testa CPU eller moderkortet vilket antagligen är trasigt.

Nu vet jag inte riktigt vad jag ska göra, återstår väl bara att skicka in prylarna och hoppas att de inte har så mycket att göra så jag slipper vänta i evigheter på att få hem min efterlängtade dator.

Iaf, mina frågor är: kostar det något att skicka tillbaka defekta komponenter till komplett.se (kollat deras hemsida, men kunde inte hitta något). Grejen är att jag inte har en enda spänn över efter att jag beställt detta, så jag vet inte hur det ska lösa sig.

Kan ju även tillägga att min gamla dator verkar ha samma fel nu efter att jag plockat ur grejerna, då de nya inte funkade plockade jag i de gamla för att ha en dator tills jag får hem det nya. Men då möts jag av samma fel.
Summering: haft sönder 2 moderkort på en dag och är nu helt pank!

Permalänk
Medlem

Fick samma problem jag med när jag kopplade in min dator som jag köpt från komplett. prövade med att ta bort cd brännaren som jag hadde kopplat in från min gammla dator. då funkade det.
Pröva att starta datorn utan någon cd rom. Går också att starta utan grafikkortet för o kolla om det är trasigt.
ett tips i alla fall

Visa signatur

Greetings chummer, welcome to the shadows

Permalänk

Alltså, jag körde bara med CPU, grafikkort och RAM-minne.
Hur märker jag vad som är trasigt om jag kör utan grafikkort?

Permalänk
Medlem

Ingen hårddisk eller något?!

Visa signatur

"Linux användare, släng er i väggen, fast ni har ju tillräckliga problem med MacOSX som är ett kommersiellt fungerande nix system till skillnad från Linux." - Meme, 2005-07-22 22:10
Självutnämnd expert inom mobil kommunikation.
Solaris Vs Linux, An indepth view. | Halflife.nu

Permalänk

Nej, varken HDD eller CD-spelare satt i när jag testade.
Aja, skickar tillbaka grejerna imorrn, vetehundan hur det löser sig om det kostar att frakta

Edit: Vad tror ni det behövs för nätaggregat för att driva det jag skrev längre upp + 2 IDE-hdds? Har 300W för tillfället.

Permalänk
Medlem

om du skickar tillbaka grejorna så behöver du bara betala frakten dit (ca 115:-)...
om du ringer till dom så kan man i vissa fall få en betald fraktsedel av dom som skickas hem...
men komplett kan nog inte fixa ditt problem ändån... dom e vekligen kassa på att hitta fel på datorer.. både jag å min bror har varsin dator därifrån som åker fram å tillbaka i delar...
så nuförtiden handlar jag allt på datorbutiken.com istället

Visa signatur

Åstrand