Ny speldator, hjälp
Som sagt, dags att uppgradera från mitt gamla ök.
Jag har lite frågor, jag har i alla fall bestämt mig för ett AMD 939 system, jag har läst lite tester här och där och funderar på ett Nforce3 kort, MSI antagligen.
Jag tänker försöka hålla en låg budget, så ljudkort, och sånt behöver jag inte. Jag nöjer mig med de som finns integrerade på dagens moderkort. Samma sak med inbyggt nic.
Skärm och andra periferi prylar har jag sedan tidigare.
Frågorna då:
1. Blir det nån större prestandaskillnad i spel etc ifall jag väljer en raptor istället för en vanlig Sata disk? Är det värt det? Jag tror nästan det räcker med 36gb varianten för min del. Självklart kan man ha andra diskar utöver den. Men till en början.
2. Ska jag satsa på nya winchester (90nm)? även fast de verkar vara lite svåra att få tag på. Jag har läst att de är finfina och lite svalare etc. Samt något snabbare såklart.
3. Vilket grafikkort ska jag i slutändan välja till detta? jag vill inte att någon del ska agera flaskhals mot någon annan, därför blir det inte den värsta cpun och ett mellangraffe eller vice versa. Jag kommer INTE att lägga 5 laxar på graffet, utan det får bli något mitt emellan. Dock så har jag ingen koll på dagens grafikkorts cirkus. Det finns alldelles för många att välja på nu, det blir inget pci-e i alla fall. jag har sett att det finns massor av kort som ligger över mellan segmentet som kan låsas upp etc för att få mer prestanda. Dock vet jag inte om det är olika typer av låsningar, har sett att det finns bios flashar m.m. och det är nog det mest avancerade jag kan tänka mig att göra med det. Voltmoddning och sånt går bort pga min inkompetens på vad det gäller sånt.
4. Jag ser att corsairs value minnen ofta finns med i färdiga uppgraderingspaket, och att det verkar finnas en hel dle som har just såna minnen. 1 gb ram vill jag i alla fall ha.
5. Låt oss säga att jag är en söndagsöverklockare, mao så blir det inga större modifieringar. Vad behöver jag då i nätaggsväg, hur mycket kräm krävs för att köra en sån här rigg?
Ha i åtanke att den kommer vara ganska ren, en dvd-läsare (från annan burk), max två hdd till en början samt Zalmans nya 12cm koppargigant. Iofs så kommer jag nog pula in ett gäng chassifläktar, vilket leder mig till nästa fråga.
6. Jag vill helst köpa chassi med befintligt nätagg, Nej jag tänker inte köpa ett skitchassi för 6-700:- utan vill ha lite utrymme samt plats för chassifläktar samt ett nätagg på minst 350watt. Har kikat på Antec och chieftech (har ett chieftech nu) och de har ändå en del som faller i min smak vad det gäller dessa krav. Jag har inte budget för att lägga ut en tusing på låda och en tusing till på nätagg.
Jag har räknat och räknat och har väl kommit fram till att det ändå kommer att hamnar i 8-10 papp regionen. Nån som har några tips på hur jag kan minska ner detta så är jag tacksam.
Höll på att glömma, jag bygger ihop det själv och behöver inga operativsystem eller annan mjukvara.
Jag har konverterat till Macismen och där tänker jag förbli.