Permalänk
Medlem

Köp detta chassi och kombinera det med shysst nätagg för 600-1000 spänn så har du en stabil grund till din burk. Jag tycker det är faen så osmart att snåla på nätagg. ( Som sagt 24A på 12v har nämnts som rekommenderat för A64, plus att köper du skräp nu så får du ändå byta ut det vid nästa uppgradering av datorn)

http://forum.sweclockers.com/showthread.php?s=&threadid=39816...

Angående graffe, minne, cpu... Det som är mest balanserat för 7000 KR är vad jag vet A643000/3200 (2000) + 1024 value-minne (2000)(eller dyrare beroende på hur mkt du vill klocka)+ graffe för 3000 pix (Du ska ha PCI-E så X800XL är ju det klockrena valet så fort det kommer)

Permalänk
Medlem

Jo jag håller med dig Pender, nästan

Tänkte mig ett Leadtek Geforce 6800, för att sedan låsa upp pipsen osv. Detta även för att det går att köra SLI med kortet.
Vad är bäst till: 1024mb och en 3000/3200 eller 512 och en 3500?

Appropå chassi så märkte jag att Chieftec-chassit + alla fläktar och vibrationsdämpare m.m. skulle gå på lika mycket som ett Thermaltake Tsunami (utan fönster). Och eftersom jag ändå måste köpa ett nytt nätagg så är ju Tsunamin klart att föredra
Ska nog köpa ett Macron 550W nätagg (finns inte att köpa på nätet). Min polare har ett sådant och det är grymt bra, och är mycket prisvärt!

Permalänk
Medlem

Jag har läst det mesta om alla 6800:NU (vanliga, inte gt, inte ultra), och ett Leadtek 6800: NU ska jag nog köpa...
För om du har tur kan du lyckas låsa upp alla pipes, och det kostar bara 2700:-