Permalänk
Medlem

Hjälp mig rädd bios!! krisläge

Hej,, skulle uppdatera biosen på mitt 8rda+ förut,, och eftersom ja inte hade nån floppy i datorn så försökte ja uppdatera med winflash..
Det var ingen höjdare märkte ja när ja startade om datorn.
Det stoppar direkt och står såhär:

Award Bootblock BIOS v1.0
Copyright © 2000, Award Software, Inc.

BIOS ROM checksum error

Detecting floppy drive A media …

Jag kopplade in floppyn å kopierade bios och awdflash till disketten,,,

när ja startade med den så står det
Automatic Load AWDFLASH.EXE …..

Men när AWDFLASH startar så kan ja inte skriva in biosnamnet i rutan eftersom inte tangentbordet svarar

så jag gjorde en autoexec.bat som ja skrev såhär i:
awdflash.exe 8rda4729.bin /py

Men de blev inge bättre för det..

Nån som har en ide om hur ja ska fixa detta???

Visa signatur

/Baernulf

Permalänk

hmm det går o uppgradera men inte nergradera ? eller är jag helt ute o cykla

Visa signatur

Amd Athlon 2800+, 512 DDR 333mhz, 200 Gig Maxtor ata133, Instabilt För Tillfället Kanske inte ? Gainward GeForce 6600GT 128MB GDDR3 GL

Permalänk
Medlem

Det funkade varken att uppgradera till nyare eller äldre bios..
Men löste det till slut,, Efter att ha lagt in en massa startfiler på en diskett och kört flera verisoner av awdflash.exe så flashade det allt biosen.
Gissa om ja blev nöjd,, trodde ja skulle behöva köpa nytt bios chip..

Men allt blev såklart inte som det skulle.. Min s-ata disk går inte att komma åt ifrån windows längre,, har funkat fint förut.
Man ser att den hittas under uppstarten och jag har installerat om drivrutinerna till Rocketraid kortet som disken sitter i, men det går inte att se den i windows

Nån som vet va de kan va för fel??

Visa signatur

/Baernulf