Permalänk
Medlem

grafik problem

Dator info: AMD64 3500+, 1024 corsair minnen, MSI K8N neo2 moderkort, Gainward GeForce 6800LE grafikkort och ett soundblaster live 5.1 ljudkort och ett nätagg på 360W.

Jag har laggproblem i spel, har testat flera olika drivrutiner, olika inställningar på grafikkortet m.m men det vägrar ge sig. Har testat och satt i mitt gammla grafikkort som är ett Geforce3 ti200 och då upplever jag inte samma lagg/fördröjnings problem.

Jag har börjat funderar på om det kan vara för klent nätagg(360W) för att driva den här datorn? Tänkte höra om vad ni har för åsikter, om ni vet vad som kan vara felet?

Tacksam för hjälp.

Permalänk
Medlem

jag skulle tro på nätagget..testa å köp 480w eller så. borde funka då

Visa signatur

MSI Z370 Gaming Pro Carbon :: Intel Core i5 8600K :: Corsair 16GB DDR4 3000MHz :: MSI RTX 2070 Gaming Z
FD Define R6 Vit TG :: Corsair RMx v2 750W :: 2 x Samsung 850 EVO 250GB :: 2 x Western Digital Caviar Green 2TB
Canon EOS 60D :: Samsung Galaxy S9+

Permalänk
Medlem

Är det ett chieftec, nätagg? Deras 360w modeller har presterat mycket blandat. Om det ät ett sådant så kanske felet är där. Men jag har aldrig hört att spelet börjar lagga när nätagget gerifrån sig förlite "kräm". I "FX" modellerna som kom så kom det upp en varningsruta i windows om kortet fick förlite ström. Vet inte om de tagit bort det på de nyare korten.

Har du installerat allt som följde med moderkortet? Kolla även för updates på hemsidan.

Visa signatur

[Dator]: Asus-N56VM-S4034V ¤ [SSD] Intel-520-Series-240GB ¤ [Youtube - Fys]: ¤ Rygg & Bröst ¤ Mage & Triceps
[Graveringar]: ¤ Angel ¤ Devil + Tribal ¤ Dragon ¤
[Recensioner]: ¤ 3R System R201 ¤ Acousticase ¤ Colorsit ATX8010-A43 ¤ Lian Li PC7 SE ¤ Ultra X-Connect 500W ¤

Permalänk
Medlem

joo

det är ett sådant chiftech du pratar på. har installerat medföljande drivrutiner till moderkortet, även kört en live-update. men funkar inte bättre iaf.. :/ så det har varit problem med dom 360W aggen? tråkigt och lägga pengarna på nytt agg ifall problemet kvarstår.. men det är ju en chansning man får ta. borde finnas något prog eller nåt man kan kolla om strömmen räcker till? tack för hjälpen gubbs.