Permalänk

Datorproblem

Hej alla!

Har lite life otur, eller ja.. det är det jag är här för att ta reda på!

Det hela började när jag köpte en dator för två år sedan...
En 2.0 Ghz celeron, 256 (pc2100 ram), inget grafikkort och en 40gb 5400 rpm..

Knappt några spel fungerade på den så jag kompletterade med 512 till (pc2700) ram och ett radeon 9200 256 mb och stoppade i två stycken 80 mm fläktar. Det hackade nästanlika mycket, men det kom fortfarande eftre ett tags spelande.. så jag köpte en celeron 2.4 Ghz, ännu en 120 mm fläkt, och ytterligare 256 ram (pc2700) men det löste inte problemet. Då bytte jag moderkort och köpte tre nya hårddiskar, mycket snabbare än innan och slängde den gamla. Så datorn jag har idag är en

2.4 Ghz Celeron, 1024 ram, radeon 9200 256mb med tre fläktar. Operativsystemet körs från en 120 gb hdd som är på 7200 RPM. Men efter ett tags spelande i t.ex Warcraft så kommer hacket.

Vad ska jag göra? Är det något jag borde byta ut? Snälla hjälp mig, jag börjar bli trött på detta nu....

Permalänk
Medlem

Ram, CPU och grafikkort är väl det du ska byta, Celeron har bara 128 L2 cache och 400 FSB medans en P4 Prescott har 1mb L2 Cahche och 800 FSB (vilket gör den mycket snabbare än Celeron teroetiskt dubbelt så snabb)
Sen har ditt ram bara 266 MHz vilket inte är så bra med dagens spel.
och så grafikkortet 9200 funkar men den är ju inte optimerad för spel direkt.

Hur mycket har du tänkt lägga ut på dataprylar ? lättare att hjälpa dig om du säger en budget vi får fantisera om =P

Visa signatur

:: Hell was build for heroes ::

Permalänk

Jag har inte planerat att köpa något mer, det blir en ny dator istället. Jag bara undrar vad det är jag köpt fel? Nu menar jag inte att datorn ska palla de senaste spelen, jag vet att grafikkortet räcker gott och väl till Battlefield - och det är det enda jag vill att den ska räcka till.

Permalänk
Medlem