Permalänk

Jag behöver akut hjälp!

-

Permalänk
Medlem

Mycket tråkigt att det är så här.
Jag skulle tro att det är 2 grejer. Antingen som du säger, att hårddisken är knas, testa gärna med en annan hårddisk(eller det kanske du gjort?). Eller att det är Nätagget som är på gränsen till att slockna. Testa att låna eller köpa ett nytt nätagg. Är värt att testa.
Hur nya är dina grejer? Har du testat att byta slots på minnerna?

Visa signatur

Samsung TFT 22" 2233RZ Svart 120HZ - 640GB Western Digital Black 64MB SATA III - Corsair 4GB (2x2048MB) 1333MHz XMS3-10600 - AMD Phenom2 X4 965 3,4GHz Black Edition - Gigabyte GeForce GTX 460 1GB OC - Fractal Design Define R3, Svart - Corsair TX 650W 80+ - Gigabyte GA-870A-UD3 - Cooler Master Hyper 212 Plus

Permalänk

snart kortsluts nog ditt nätagg, när det smäller och blixtrar till i datorn o den dör.. Hände för mig, även fast det av nytt. Man kan ha otur ibland..

Permalänk

Kanske har ett svar på vad det kan vara nu, jag formaterade o testade SCSI grejerna och allt jag skippat förut. När allt fungerade som det skulle när ag startade windows senare o spelade world of warcraft fungerade det felfritt och har gjort det i snart ett dygn. Så min nya misstanke är att datorn överhettas och mitt moderkort stänger av datorn på ngt lustigt sätt via sin CPU Thermal Protection som man inte kan stänga av eller att det ens finns ngn info om det i BIOS.

Jag ska testa spela lika mkt som jag brukar så den crashar igen och sedan låta den stå avstängd några timmar så ser jag om det har med överhettning att göra, om så är fallet, finns det ngra bra CPU och chassifläktar som ni kan rekommendera? jag har funderat på en Zalman eller vad dom heter.

Tack så mkt för svaren, ska kolla nätagget också om det inte handlar om överhettning. Annars får jag kolla minnena igen, skumt dock att inte Memtest visar ngt.

mvh Markus