Fråga om SN95G5 tacksam för alla svar

Permalänk
Medlem

Fråga om SN95G5 tacksam för alla svar

Hallå tänkte bara höra om någon vet om alla SN95G5 undervoltar ?

Som det är nu så ska min CPU få 1.4v enligt BIOS får den det men när man är inne i windows så får den bara 1.344 - 1366 enligt CPU-z och Sandra. Om jag manuelt ökar volten över 1.4 så ökar den också i windows 1.45v i BIOS blir 1.392.

Sedan undrar jag om detta göra så att jag inte kan få uta maximalt av min dator för om jag försöker köra min minnen i CAS 2 som de är gjorda för så klara dator inte av ett burning test i mer en kanske högst 1 minut. Även om jag ökar volt på minnerna så ger det ingen effekt.

Sist men inte minns så fläkten till heatpipen alltid ryck och går upp till maxvarv om man drar ut strömen eller inte har på datorn har varit avstängd i ca 24 timmar.

INFO: Jag har testat att köra minnerna i min andra dator och där var det inga problem att köra burningtest lr liknade. Har testat med ett annat nätagg men får samma resultat.