Hatthylle bygge[ljud]
Tjenare allihopa, dax o prova på lite glasfiber nu tycker jag. Kliar duktig i fingrarna ju..
Kom fram till att jag kan spendera en liten peng på 2 6*9 o ett steg till skruttbilen, mest för att allt nytt ljud, är bättre ljud, och för att jag måste leka lite
Ska prova att arbeta med mdf, polyester och glasfiber för att få ihop skapelsen.
Har redan börjat, och därmed fotograferat lite med. Tyvärr så verkar vissa bilder ha försvunnit, men har gjort en replikation i paint på den viktigaste. Det är en sk baffel i mdf, alltså en hållare för högtalarna, med urfräst försänkning med hål för skruvar.
Här är en ny hatthylla i 10mm Mdf-skiva, med hål urtagna för 2 högtalare och ett håll för lådan som slutsteget ska monteras i.
Här är rekonstruktions-bilden av min mdfbaffel (30mm) till högtalarna.
Här har jag fäst bafflen(under tyget, i hålet) och sedan limmat fast stretchbart tyg på ovansidan av bafflen. detta har jag sedan sträckt ut tills det blitt jämt. Detta ska snart strykas med polyester, för att sedan armeras med glasfiberväv.
Här har jag kommit in en bit på bygget av lådan till steget. den består av 3 30mm mdf som är ursågade och ihoplimmade. På insidan är dom spacklade och slipade för att se ut som en "hel enhet".
En överblicksbild av lådan, som nu har fått en botten, hål och lackad vit.
Här kan man se de fyra hålen för att fästa steget, lufturgräpningen i mitten, hålen för högtalare och ström längst upp, och hål för lågnivåkablen där nere. iom kontakterna på lågnivåkablen är grövre än kablen, så har jag försänkt hålen, för att sedan ha plats för en plastbricka me nån form av flexibelt storlek på hålet.Detta blir ett senare problem.
Behöver man säga något? Själklart min trogna medhjälpare och livskamrat, Sixten, som fått upp ett spår på en försvunnen mdfskiva. Själv anser han att projektet är ett hundgöra