Problem med nya servrar i WoW?

Permalänk
Medlem

Problem med nya servrar i WoW?

Hello...

Började spela World of Warcraft för tre dagar sen, och hade en perfekt ping på ungefär 50ms (med BBB 8/1mbit) på alla EU-servrar. Men igår så bestämmde jag mig för att pröva en av de nya servarna som startades.

Till min stora förvåning så tog det otroligt långt tid att ansluta till dem, oavsett vilken, och pingen går aldrig under 1500ms. Det som är riktigt konstigt är att de "gamla" servrarna fungerar bra fortfarande, och det är bara jag som har detta problem,
mina vänner med Telias uppkopplingar (som för övrigt börjar dra ifrån mig i spelet ) har inga problem alls.

Någon som har råkat ut för samma sak, eller har möjligtvis en lösning eller bara några tips?

Om någon vänlig själv med BBB har lust att undersöka detta, så testa antigen The Maelstrom eller Darksorrow och berätta hur det gick. Jag har nu prövat exakt allt som står på deras supportsidor, inkluderat ominstallation, utan resultat, och börjar bli rätt frusterad då jag hatar att inte ha en aning om vad felet är.

Tack^^

Permalänk
Medlem

Kanske är serverna som är fel på?

Permalänk

Förmodligen det Darfen säger. Inte helt ovanligt med nya servrar.

Visa signatur

Acer TimeLineX 3820TG

Permalänk
Medlem

Hur kommer det sig att alla jag känner kan spela felfritt då?

Permalänk
Medlem

Okej. det är ju lite struligt, kan ju vara något lokalt fel bara...ingen aning faktiskt...

Permalänk

Känner en som plötsligt också fick skyhög ping på ett par servrar - bara sådär, hade gått ursmidigt tidigare. Det la sig efter en dag. Måste vara något tillfälligt, lokalt då det fungerar för dina vänner och bekanta.

Visa signatur

Acer TimeLineX 3820TG