Permalänk
Medlem

Börja modda

Efter att ha kollat på moddar som folk här på forumet har gjort blir även jag ruskigt sugen på att börja modda själv, och jag är sugen på att måla om mitt ps2 i någon lämplig färg, krom/silver är jag ruggigt sugen på. Innan jag börjar med lite "dyrare" grejer, vill jag dock testa lite på några billigare saker, som t.ex. en gammal mus vi har liggandes, eller varför inte att gammalt tangentbord?

Hur rekommenderar ni att jag börjar? Själv vill jag börja med lite enklare saker, kanske måla/lacka om? Vilken slags färg är lämplig? Jag kollade lite på Biltema, och där hade de hobbyfärg på sprayburk i ett antal färger, fungerar det bra?

På ps2't hade jag som sagt jag tänkt mig någon slags kromfärg, och när jag började snacka om det med farsan så nämnde han hammarlack, men jag vet inte riktigt vad det är för något.. Han sa att när man har lackat med det så ser det ut som att man har "hamrat på metall".

Det jag behöver är dock inte tips på vad jag kan göra, det har jag ganska gott om, utan snarare tips på hur jag ska börja för att lära mig. Vad jag bör tänka på, vad jag absolut inte ska göra, osv.

Tack på förhand,
Wishie.

Permalänk

Spraya i tunna lager, och på långt håll. Typ 70% av färgen ska "flyga iväg" i luften.

Visa signatur

Core 2 Duo@3.0GHz|Geforce 8800GT 512MB|3GB DDR Ram|160GB Hitachi Deskstar 7K250 1x250GB Maxtor 1x 750GB Whattevva|

Permalänk
Medlem

Pimmelmann, okej. Ungefär hur många lager behövs, eller kommer jag att märka det? Grundfärg, behöver jag det? Behöver jag slipa/spackla någonting? Som ni märker har jag mycket frågor.

Permalänk
Medlem

Du bestämmer såklart själv när färgen har fått den nyans du vill ha.
Alltså, det är bara att spraya på tills du är nöjd.

(Är däremot lite osäker på de andra frågorna, så jag lägger mig inte i det.)

Visa signatur

(\__/) Det löser sig alltid!
(O.o) Låt honom/henne ha rätt så är saken ur världen!
(> <) Någonting annat klyftigt!

Permalänk

Glöm inte lack!

Visa signatur

* Stationär P4 3200 MHz - 1024DDR - 250GB - RADEON 9800 PRO - AUDIGY 2 - LG 19" TFT
* Server AMD 2500@3200+ - 512DDR - 30GB - GF2 MX400 - 19 TFT
* Bärbar FUJITSU AMILO - P4 2800 MHz - 512DDR - 80GB - RADEON 9000 - 15.1" TFT

Permalänk
Medlem

Spraya bara inte så mycket att det börjar rinna, för tro mig, det blir _inte_ fint
Och ska du spraya något, tänk på att det ska ligga plant ner.
Själv hade jag mitt chassi ståendes när jag sprayade det, så det rann så vackert ner för sidan, host, host
Lycka till!

Visa signatur

Oh, I love you Swec! ^^
OH! Kolla, jag har en autograf utav en moderator!! YAY!
Inte det uttrycket, tack! /GAPa

Permalänk

Man bör ta bort smuts, fett, olja och liknande innan man börjar måla. Annars flagnar färgen bara av. Angående grundfärg så bör inte det behövs, om du inte skall måla över svart med vit eller något i den stilen.

Och måla i flera tunna lager, det är A och O.

Lycka till

Visa signatur

Beauty is in the eye of the beholder.
DI, din portal till musik.
Mitt galleri

Permalänk
Medlem

Tack för alla svar! Det kommer säkert gå bra.

Permalänk

Bör inte ligga ner enligt min åsikt.. Du ska endå inte spreja så mycket så färgen börjar rinna. försök spreja tunt lagomt och i "harmoniska" rörelser!
Värm gärna flaskan i ljummet vatten 10minuter innan du sprayar och skaka den ordentligt. Att ha den stående är säkrare eftersom när flaskan blir halvfull så slutar det komma lack och det kan bli att droppa.

Visa signatur

Dator: a64: 3200+ s939, ABIT AN8-SLI, C3D x800GTO@ 16pipes, 1gb Elixir, 2*200gb S-ata.
Beware Of ONOFF: http://forum.sweclockers.com/showthread.php?s=&threadid=54085...