Permalänk

Acer 5021 i ett nötskal? eller?

UPDATE2 Och självklart är den defekt. Får ingen bild på skärmen, flimmrar och röra man på den får man bild (acer installations meny IBLAND). blir och ringa itservice. SUCK

Som det ser ut nu kommer jag lämna tillbaka detta skitet. Inte mycket som stämmer överens med deras hemsida. Mög e vad de tär. Ni andra som fick dom idag kan kolla om ni fick samma problem som mig.. skriv gärna svar. Tack

Vad ja tycker om datorn förövrigt är helt åt helvete, den är snygg som fan och skärmen verkar äga. Men ALLT i den verkar vara fel känns det som. Ska ringa AcerShop imorrn och säga alla fel jag hittat och skickar troligen tillbaka den också, jag ska ha det jag betalar för.
Har packat ner den igen nu, besviken som fan.

Edit: Märkte nu att den BARA går i 1600mhz under load. Så i cpuz ser jag prollen som en 800mhz. Karske är så att minnen bara går i 133mhz när det blir nerklockad automatiskt. Men i vanliga fall under load så går dom i 166?.

Allt med laptopen verkar ju stämma.. bara fel information.. synd ja fick blåskärmar igår så jag MÅSTE göra en clean install.. Jag återkommer

Jag köpte 5021 för någon vecka sedan. Är mitt i en flytt och har därför inte hunnit använda den speciellt mycket dock.

Häromdagen spelade jag upp en film på TV:n och blev besviken på att den småhackade hela tiden. Inga stora hack utan små men märkbara. Klarar inte grafikkortet att driva både skärm och TV samtidigt? Det gjorde mitt förra grafikkort utan problem och detta ska vara bättre.

Jag har haft ett problem med ljudet.. när jag spelar upp musik för det mesta så uppstår brus... likt vattendroppar "plop" "plop" "krrsshh". Har testat med externa högtalare och hörlurar men det är detsamma. Kanske någon software bug.

Den blir la varm... märkte att den drog in luft vänster hörn på undersidan. Vars luft passerar cpun och sedan ut på hörnet bak och åt vänster natten jag fick hem dem. Men jag tror den klarar att man har den i sängen på knäna. Sålunda du inte trycker täcket mot vänster undersida som sagt... men det är lätt åtgärdat. Man får flytta hålningen åt vänster ett par centimeter. Värmeproblem overall: nepp. Helt prima helt enkelt.

jag skulle iaf inte våga ha den i sängen.. tänk er om fläkten suger tag i täcket när ni inte märker det, sen kanske något läskigt händer..

DVD Brännaren låter mycket.. men men allt kan inte vara perfekt

bränningen var kanske tyst.. men när den läser skivor låter d som fan
finns INGEN laptop i den prisklassen där du får den prestandan som 5021:an har.. ingen ny iaf.... stör mig bara på minnesproblemet..

Nån mer än jag som har problem med knaster i högtalarna? Knastrar även med andra högtalare/hörlurar.

Efter ett tag lirandes (mmorpg) blev den rätt varm, speciellt just vid pekplattan och just ovanför denna. Det är kanske helt normalt men eftersom det är min första laptop ever så känner jag att jag måste fråga. Inte så varm att man bränner sig men endå tillräckligt för att jag ska undra. Den står på ett arbetsbord btw. Fläkten var på hela tiden.

UPDATE2:

Ang knaster.. det knastrar lite för mig med, provade wow (vilket verkar fungera mycket bra) och hörde att ljudet knastrade när jag satt på mig hörlurar. La även märe till att när jag tryckte på vissa tangenter såsom på ett "S" så förstärktes knappljudet och hördes lite i hörlurarna om ni förstår vad jag menar.

UPDATE3: TOPIC: SUG MIN FETA RÖV2k5 (inte Ni
..Vill först säga att jag hitils varit nöjd med laptopen hitils trots lite knaster som någon annan även upptäckte (ljudkortet)

Glädjen håller inte i sig länge. Har installerat och fixat mycket på datorn och det var tänkt att jag skulle ha med den ikväll då jag tänkt att bila till min tjej i Jönköping. Men icke.. Nu så skulle jag prova DVD:n och stoppade i en skiva.
DVD:n tuggar.. inget händer. Provar med en annan DVD. samma sak. tänker lite men skivan hittas ej. Provar med lite brända skivor samt

jag skickade tillbaka min 5021:a idag. Orkar helt enkelt inte med datorer längre.. vet inte om jag ska köpa något nytt heller.. just nu är jag mkt deppig över alla fel och brister.. hoppas någon blir nöjd med denna maskinen iaf.. stackars Prince hoppas d löser sig..

Ännu ett problem, vet dock inte om det beror på datorn. Bilden på tvn är totalt förvrängd och flimmrar och åker runt. Kör pal G och fick inhandla en 7 pins -> composite + S-video adapter till den. Kör sedan S-video till tvn. Nån som har lösning?

bläh. skulle den bara fungerat utan problem, och med ljudet som känns väldigt osäker om jag skulle få en ny, så är det onekligen en kalasdator. (han prova wow, fungerar fint men kräver mer minne)

Ska se på film och löka nu med lite polare så jag kan tänka på annat än den där jävla datorn..

Medlem

Plats: Norrköping
Anmärkningar:

http://www.notebookreview.com/forum...?TOPIC_ID=17907

Lite info om 5024, lider tydligen av samma fsb "problem" som 5021.

så har man fått hem burken...

allt funkar finfint, men ljudproblemet e min burk drabbad av också

laptopen är säkert jättebra när den funkar som den ska... men inte många som verkar fått den 100% fungerande..

Måste dock tillägga att onboard högtalarna är riktigt kassa, och då är jag snäll. Ingen bas och mest skrälligt ljud hela tiden, med hörlurar blir det dock mycket bättre men visst suger det att man inte kan få anständigt ljud i en sprojlans burk. orkar dock bara inte skicka iväg den, känns som ett typisk "vi hittar inga fel"-ärende. sparar den ilskan, 7.1 ljud kan ju säkert vara jätteroligt istället

Jag har också ljudproblemet märkte jag när jag testade med hörlurar, stör mig dock inte på det. Däremot buktar mitt tangentbord upp lite i mitten och det stör mig som fan. Någon annan som kan kolla om det är likadant eller om det bara är på min?

Jovars... det buktar för mig med.. Du får leva med det helt enkelt :/ liksom jag och alla andra med Aspire 5020 datorer. Ljudet är en bit irriterade mest vid hög volym. När väl acer har fått sålt några och när några månader har gått måste det ju finnas en lösning ute på nätet, hoppas det i alla fall.

Är det bara jag som har problem med att film/TV i divx småhackar? Någon gång i minuten hackar det till en tiondels sekund. Irriterande!

ska skicka in min på onsdag då fronten på brännaren flög av när jag tryckte ut en skiva. självklart går det inte att få hem en sån liten plastbit, de ska byta hela brännaren hehe. jobbigt, tar tid.

Visa signatur

Stefannorr: Dell 9300-1,86 ghz-1024 -60 GB/7200-NEC 6500-Nvidia Geforce 256 mb-17 WXGA

Permalänk
Medlem

Re: Acer 5021 i ett nötskal? eller?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av stefannorr

Jag köpte 5021 för någon vecka sedan. Är mitt i en flytt och har därför inte hunnit använda den speciellt mycket dock.

Häromdagen spelade jag upp en film på TV:n och blev besviken på att den småhackade hela tiden. Inga stora hack utan små men märkbara. Klarar inte grafikkortet att driva både skärm och TV samtidigt? Det gjorde mitt förra grafikkort utan problem och detta ska vara bättre.

Är det bara jag som har problem med att film/TV i divx småhackar? Någon gång i minuten hackar det till en tiondels sekund. Irriterande!

Vad gäller småhackandet så verkar datorn vara helt oskyldig. Boven i dramat är ffdshow som jag nu avinstallerat.

"Problem: You are using pre 20040225 FFDShow version to decode a video that
was encoded with more than 1 B-frame & packed bitstream enabled."

Nu flyter TV-avkodningen och visningen utmärkt.

Permalänk
Medlem

Re: Acer 5021 i ett nötskal? eller?

Citat:

Måste dock tillägga att onboard högtalarna är riktigt kassa, och då är jag snäll. Ingen bas och mest skrälligt ljud hela tiden, med hörlurar blir det dock mycket bättre men visst suger det att man inte kan få anständigt ljud i en sprojlans burk. orkar dock bara inte skicka iväg den, känns som ett typisk "vi hittar inga fel"-ärende. sparar den ilskan, 7.1 ljud kan ju säkert vara jätteroligt istället

Tjo

Vet inte riktigt vad du vill påvisa med din post. Dock skulle jag vilja att du iaf kopierar ut quotarna som de är skrivna.

Jag skrev
"Måste dock tillägga att onboard högtalarna är riktigt kassa, och då är jag snäll. Ingen bas och mest skrälligt ljud hela tiden, med hörlurar blir det dock mycket bättre"

resterande meningen "men visst suger det att man inte kan få anständigt ljud i en sprojlans burk. orkar dock bara inte skicka iväg den, känns som ett typisk "vi hittar inga fel"-ärende. sparar den ilskan, 7.1 ljud kan ju säkert vara jätteroligt istället " skrev nån helt annan.

Permalänk
Medlem

Och jag som hade tänkt tjacka ny 5021WLMi.
Är det bara skit alltså hela plast-racklet ?

Visa signatur

AMD 3200+, 1024mb Ram, Sapphire Radeon 9800 PRO Atlantis, Arctic Cooling Copper Silent 2TC, Logitech Z-2200 2.1 THX

Permalänk

Det är jag som kankse har haft mest (de största problemen) med en Acer 5021 WLMi här på forumet. Första skärmen var defekt och efter utbyte av skärm så upptäckte jag att även DVD-läsaren/brännaren var defekt.

stefannorr: Förstår inte riktigt vad du vill med den här tråden men Om du ska citera saker jag skrivit så vill jag att Du hänvisar texten till mitt "namn". Mycket du hade "pastat" är vad jag skrivit.

Nu är det så att jag har fått en Ny 5021WLMi, använder den i skrivande stund. Min kontaktperson på företaget jag köpte datorn av sa att de har sålt ca 24 st (eller om det var 27) och det var endast min som hade varit mycket defekt. Var iofs en 5021:a till men där var det bara en tangent som hade blivit defekt av någon anledning. Kalla det vad man vill, men jag är Supernöjd med min nya 5021:a, kan inte tänka mig bättre bärbar för pengarna! Hade extrem otur om inte annat!

Det enda negativa som jag ser det nu är den kassa ljudkretsen och lite kaster som man Kan hör vid användning av hörlurar. Verkar som detta är något dem flesta 5021 ägare har uppmärksammat. Kommer med största sannolikhet bli ett SoundBlaster Audigy 2 ljudkort för mig! Mycket nöjd annars.

Edit:Anser att denna tråd bör låsas.

Visa signatur

Powercolor Radeon 9700 Pro - Epox 8rda+ - Barton 2500+ @ 3200+ - 1024Mb DDR PC3200 - Antec 1030b -2st hd, 200Gb tot

Permalänk
Medlem

Så man törs beställa en 5021WLMi med andra ord ?

Visa signatur

AMD 3200+, 1024mb Ram, Sapphire Radeon 9800 PRO Atlantis, Arctic Cooling Copper Silent 2TC, Logitech Z-2200 2.1 THX

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av rekan_83
Så man törs beställa en 5021WLMi med andra ord ?

Får man en som inte krånglar så är den värd varje krona.. den slår ju många dyrare maskiner för 15k i diverse tester...

Visa signatur

Dell Inspiron 9300 :: Intel Pentium M 1.86Ghz 533Mhz 2Mb @ 1.05V(0.7V@6x) :: 2048Mb DDR2-533 :: 256MB GeForce 6800 Go :: Fujitsu 100GB (5,400 rpm) :: NEC 6550A 8X DVD+/-RW :: 17" UltraSharp WXGA+ : Stock 3dmark05 = 3497 (OC 4496): 3dmark06 = 2226 (OC)

Permalänk

Vart lite fel när ja skrev inlägget..skulle klippa ut en del av de som skrevs...men vart inklippt allt..har provat radera inlägget men funkade inte...de ja ville sammanfatta var x antal problem som verkar finnas med maskinen..

Visa signatur

Stefannorr: Dell 9300-1,86 ghz-1024 -60 GB/7200-NEC 6500-Nvidia Geforce 256 mb-17 WXGA

Permalänk
Medlem

Det där med förvrängd bild på tvn berodde på en trasig adapter från computer city. Jag e väldigt nöjd min 5021:a, enda jag stör mig på är bruset.

Visa signatur

Dator: Intel Core 2 Duo E6750@3.2Ghz 2 GB DDR2 6400, 320GB HD, ATI HD3850 256MB, 22" Mirai TFT.
Laptop: Lenovo S10E.

Permalänk
Medlem

Jag fick min 5021 igår, underbar dator.

Visa signatur

Loading signature. Please wait........

Permalänk

Totalt meningslöst att starta denna tråden, finns redan en stor tråd om 5021:an som tar upp både negativa som positiva erfarenheter.

Permalänk

Har bett moderator ta bort tråden för flera dar sen..........!! som ja skrev ovan så vart de fel i den,den vart ej klippt m m som den skulle...

Visa signatur

Stefannorr: Dell 9300-1,86 ghz-1024 -60 GB/7200-NEC 6500-Nvidia Geforce 256 mb-17 WXGA