Köp av bärbar dator för runt 9000!

Permalänk
Medlem

Köp av bärbar dator för runt 9000!

Hej! Min kompis ska köpa en bärbar dator som han vill lägga ut runt 9000:- för. Det viktigaste är att den har ett bra graffekort, (han skall kunna spela bra spel på som typ Farcry på den) samt att den har DVD-brännare och hyfsad batteritid.

Har kollat upp lite olika datorer på pricerunner, t.ex. verkar denna värsting intressant, även om den e lite dyr: http://se.pricerunner.com/computing/computers/laptops/374391/...

Men är det värt det? Eller går det bra med en lite sämre dator, t.ex. en med 512 RAM, 40 GIG HD (kan köpa extern) och typ en Centrino på 1,6 GHz för runt 9000 istället? Eller funkar det att köra nyare spel på en AMD Sempron 3000+?

Kan inte så mycket om bärbara datorer, så förslag och tips är väldigt välkomna!

Tack på förhand,
virre

Permalänk
Hedersmedlem

*Flyttad*

Visa signatur

MODERKORT: ASUS Prime Z790 [] CPU: 13600K [] GPU: Gigabyte RTX 4080 Eagle OC [] RAM: Kingston Fury Beast 32 GB DDR5 [] LAGRING: Kingston Fury Renegade NVMe SSD Gen 4 2TB [] KYLNING: Corsair iCUE H150i RGB Pro XT [] PSU: Corsair AX860i platinum [] BILDSKÄRM: LG 34GP950G 180hz [] CHASSI: Fractal Design Define 7
LAPTOP: Apple MacBook M1 2020 [] SPELKONSOL: Microsoft Xbox Series X

Permalänk
Medlem

om du ändå ska överstiga 10k kr budgeten så kan du lika gärna investera i en acer 5021, den ger dig dubbla prestandan jämfört med fujutsin, ca 2,1k i 3dmark05. Kolla genom acer 5021 tråden innan du bestämmer dig, verkar finnas lite krångel men men, ett tips iaf:

http://www.dustin.se/dacsaportal/?ProdID=5010082008

Visa signatur

ris är nyttigt för hälsan

Permalänk
Hedersmedlem

Kan också rekommendera Acern, personligen har jag inte haft problem med den så och för strax under 10k får man en riktigt bra dator

Permalänk
Medlem

Så acern ger bättre prestanda med 1600 MHz o bara 512 RAM än Fujutsin med 1800 MHz Pentium M o 1024 RAM ?? Det måste väl då vara att Acern har PCI-e på graffekortet som drar upp 3DMarket eller?

Permalänk
Hedersmedlem

saken är att amd turion processorn har samma prestanda som vanliga Amd64 processorn bara att den är kallare och det gör att datorn presterar som en Amd64 2800+, det gör att skillanden mellan en Turion på 1.6ghz och en Centrino på 1.8ghz inte blir så stor.

Sedan så är det alltid bra med extra minne och själv så beställde jag två 512mb stickor till min acer för att få 1gb minne men det är inte många spel som kräver 1gb minne sålänge som du inte kör mycket mmorpg så 512mb räcker gott i min mening.

Det som utgör skillnaden mellan datorerna är just att acern har ett Radeon X700 medans den andra har ett 9700 pro och det är här som flaskhalsen sitter, även om du får marginellt bättre processor och mer minne så kommer 9700 pro kortet att lägga av tidigare än du får någon nytta av det.

Sen så är ju Acern nära tusenlappen billigare och för det kan man uppgradera till 1gb och ändå hamna på samma nivå.