Misstänker problem med nätagg (Seasonic 300W)

Permalänk
Medlem

Misstänker problem med nätagg (Seasonic 300W)

Har haft jobbiga problem med min maskin. Den vill bara starta om jag använder onboard grafiken. Stoppar jag in ett riktigt grafikkort så vill den inte starta. Kan höra att allt annat drar igång ordentligt, dvs. nätagg-fläkt, CPU-fläkt, chassifläkt, hårddisk & CD-brännare. Allt "rör på sig". Grafikkortet är fläktlöst så där är det svårt att veta.

Har provat att
- Byta grafikkort. Har provat ASUS 9200 64MB, ASUS 9200 128MB och ett gammalt PCI-kort.
- Byta moderkort. Har provat Intel 865GBF & Intel 865PERL
- Plocka bort allt som inte är absolut nödvändigt för att starta. Har alltså kört med enbart moderkort, minne, grafikkort, processor & cpu-fläkt, men samma sak där.
- Köra grafikkortet i min gamla AMD K6-2 burk och där funkar det.

Har nu också mätt spänningarna som nätagget levererar med voltmeter och allt ser schysst ut. När jag stoppar in grafikkortet så ger nätagget inte ifrån sig nån PWROK signal. Alla andra spänningar förblir dock schyssta. Alltså får nätagget för sig att det inte orkar driva systemet.

Kan det vara nåt annat än nätagget som spökar? Det är ju inte det allra kraftfullaste, men mitt system är ju inte nåt värstingsystem heller. Och har ju provat att plocka bort allt annat.

Mitt system:
Intel 865GBF (Intel 865PERL)
Intel P4-2.8C Northwood (med boxade kylaren)
Corsair CMX256A-3200LL (2st)
Asus Radeon 9200SE/TD/128MB (Asus Radeon 9200SE/T/P/64MB)
Hitachi 7K250 160 GB
Seasonic SS-300FT (300W)
Creative SB Live! Value
HP CD-brännare
Pioneer CD-ROM

Permalänk
Inaktiv

vet inte alls faktiskt.... men ajg har ett 300 wattare till en ganska så mkt dåligare dator än din, så det finns en risk för att det är för dåligt..... men men, jag vet som sagt inte så mkt om just detta, sry

Permalänk
Medlem

Det där nätagget är inte för klent för din setup. Jag har ett nätagg av sämre kvalitet (Enhance), färre watt (250W, 16A på 12V) och jag driver en kraftigare dator (prescott 2.8, 1gig ram, 6600gt, 2xhd).

Seasonic är ett av de mest högkvalitativa nätagg som finns. Låter som något annat är galet, frågan är bara vad. Om det inte fungerar trots att du byter moderkort, så borde det ju hänga på grafikkortet. Nätagget i din gamla dator är nog bara ännu svagare.

Visa signatur

Min dator äger mig. True story.