Ursprungligen inskrivet av Big Chrill
Jag har ett jobbigt problem och jag skulle väldigt gärna vilja få veta vad ni lite mer kunniga innom moddning har att säga om saken innan jag gör någonting dumt.
Problemet:
Jag skaffade en laptop ganska nyligen (En Acer 5014WLMi) och har nu köpt en extern hårddisk till den (En Lacie 250 Gb USB 2.0 Porsche). Det tråkiga med det hela var att jag bara hade antagit att datorn hade USB 2.0, vilket den nu inte har, vilket är tråkigt för min del. Det naturliga vore ju då att skaffa ett PCMCIA instickskort med USB 2.0 kontakter på.
Det RIKTIGA problemet är att båda mina PCMCIA portar sitter precis ovanför varandra och jag har ett ljudkort som sitter i den ena porten (Ett Soundblaster Audigy 2 ZS Notebook). Detta ljudkort, precis som vartenda USB 2.0 instickskort jag har tittat på, har en "bula" som sticker uppåt. Eftersom man bara kan sätta i korten åt et håll så blir det omöjligt att använda två kort med "bula" samtidigt.
Den enda lösningen jag kan komma på är att på något sätt modda USB-kortet så att det passar in, ta bort massa onödig plast och så. Jag vill som sagt helst undvika att förstöra kortet och jag undrar vad ni tror om det hela. Kommer det gå? Har någon här försökt sig på något liknande?