Jag har nyligen råkat ut för att moderkortet till min Tualatin Celeron propp kastat in handduken, men då har jag ett gammalt i440BX moderkort och hört talas om att det ska gå att modefiera dom att ta FCPGA2 proppar tänkt ge mig på det.
Jag hade tänkt att höra lite vad det är som krävs av moderkortet, fungerar detta på alla Socket 370 moderkort eller är det bara vissa ? Hur blir det med multiplers, måste jag ha något special bios ? Det jag har att tillgå är:
ECS P6BXT-A+ REV: 1.2C
Intel Tualatin Celeron 1.2 GHz
Moderkortet är ett combo moderkort med både Slot 1 och Socket 370 och jag råkar av en händelse ha en Slot 1 --> Socket 370 konverter. Jag hade tänkt göra modden på sjävla adapern om det är möjligt? för att inte göra någon åverkan på själva moderkortet.
Jag är tacksam för alla tips (och nej, att köpa en adaper är inget altenativ, det blir för mycket pengar för den gamla hårdvaran)
Lite bra länkar till guider för detta, helst med bilder vore riktigt trevligt, kanske till och med någon här som gjort detta?