Permalänk
Medlem

Vattenkylning - liten!

Hejsan! Jag ska för första gången koppla in ett vattenkylningssytem (verkar dock inte så svårt). Jag har tänkt koppla in det till en xbox (är ingen enorm värmeutveckling där). Pumpen behöver alltså inte vara snabb, men liten. Det som skall kylas är GPU, CPU och en 200 gb seagate burracuda.

Permalänk
Medlem

Vill du ha tips på vattenkylningssystem eller?

Även om du kör utan vattentank blir det nog svårt att få plats med pump, radiator, slangar och vattenblock inne i en Xbox. Hur hade du tänkt dig designen? Ska det vara ett rent externt system?

Sen är det som sagt ingen enorm värmeutveckling på de där komponenterna. Är det ljudnivån du vill åt så kanske tystare fläktar duger lika bra.

Och om du inte har läst detta så gör det innan: http://www.hardocp.com/article.html?art=MjYz . Mycket inspirerande.

Visa signatur

Är det inte Fingal Olsson som sitter där borta?

Permalänk
Medlem

Thermaltake har ju gjort en liten vattenkylning modul..
Vet inte om den fungerar till xbox men

http://www.thermaltake.com/watercooling/cl-w0065silentwater/c...