Permalänk
Medlem

subwoffer bygge

hej

jag ska bygga en subbas och har införskaffat ett slutsteg av typ Rila Subwoofer Förstärkare S150ETH nu är problemet det att jag inte vet hur jag ska koppla in basen, för det är fyra kablar som går ut från steget och jag vet inte vilka jag ska använda..

tacksam för svar....

Visa signatur
Permalänk

Kan du lägga upp en bild på hur anslutningarna till högtalaren ser ut? Jag hittar inte någon bild där man ser dem.

Visa signatur

i7 930 @ 3.8 | P6X58D-E | 6GB Corsair XMS3 | 2x R9280X | Intel SSD|
Dell UltraSharp 2707WFP | Logitech Z5500 | Logitech Illuminated | MIONIX Saiph 1800 |

Permalänk
Medlem

om du lägger upp en bild kan jag också hjälpa dig att identifiera kablarna.

Permalänk

jag vill också va med och identifiera kablarna!

Visa signatur

Inte kasta bäver i trähus!

Permalänk
Medlem

Jag med

Visa signatur

Workstation: Intel Core i5 750 <-> Ati Radeon HD5770 <-> Gigabyte GA-P55-UD3 <-> Corsair XMS3 1600 4GB<-> Corsair Vx550 <-> Windows 7
Server: Dell Dimension Intel P4 1.7ghz <-> 256mb rambus <-> Ubuntu 7.10

Permalänk

Det brukar iofs inte vara kablar som går ut från steget, det brukar vara hål där man ska stoppa in sladdarna till högtalaren

Visa signatur

Gå absolut inte in här -> http://piv.pivpiv.dk
Citera om du svarar på nån annans inlägg!
http://google.istheshit.net/images/qdnuljog.gif

Permalänk
Medlem

Ur mitt subbsteg går det ut kablar, dock bara 2st.

Permalänk

Är det en sån kanske?

Isf så tar du väll och kopplar in datorn i "low level IN" Sen "low level OUT" kopplar du till din vanliga förstärkare?

Visa signatur

Inte kasta bäver i trähus!

Permalänk
Medlem

ja det är en sån. Men det är dom intärna kablarna som ska kopplas till själv högtalarelementet.
och det är 2svarta och 2röda kablar som går ut från baksidan. och det jag undrar är villka av dessa som man ska koppla till elementet, två eller alla fyra? jag är lessen att jag inte kan lägga upp nån bild då min kamera är ute på vift, men den kommer hem senare och då kan jag lägga upp bilder om det underlättar.

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Röd=Plus
Svart=Minus

Koppla en av dom röda sladdarna till pluspolen på högtalaren och en av dom svarta kablarna till minus polen.

Sitter dom i något form av par? asså Röd/Svart Röd/Svart, eller Röd/Röd Svart/Svart?

sitter dom i par med Röd/svart så använder du det paret, om inte så är det antagligen bara att ta valfri kablel

Anledningen att det är fyra st kablar är för att man ska kunna driva högtalare som har dubbla talsoplar.

Så här har jag i alla fall kopplat med min sub, så jag antar att det är rätt eftersom den fungerar mkt bra

Men är du osäker så kolla i manualen eller gå in på tillverkarnas hemsida, dom brukar ha med sånna saker!

Permalänk
Medlem

okej. tack.

edit

nu funkar det ..
tack för all hjälp!

Visa signatur