Allt från Computex 2023

Varför går inte mina minnen att köra i 2,6 volt?

Permalänk

Varför går inte mina minnen att köra i 2,6 volt?

Hej, har problem med mina Geil Ultra X 3200 minnen. Datorn startar inte om jag volten på 2,6 volt (det är väl origenal) har även provat att cler cmos men det hjälper inte. Moderkortet jag använder är ett Abit AN8 SLI, har provat med bios 1.7 och 1.8.
Datorn hänger sig i Xp, måste upp i 2,75 volt om den inte ska hänga sig!
Instälningar på minnerna 2-2-2-5 T1

har även provat att ´clocka dom men det går inte så bra, kom upp i 460Mhz (230*6 så det är ju inte cpun, HTT Multipel = 3x
)på minnerna 2,5-3-3-8 T2 & 2,9 i volt.

Är det moderkortet som inte stödjer dessa minnen eller?

Visa signatur
Permalänk

2.75 V är inga problem för minnen vissa DDR skall ha runt 2.80 för att fungera optimalt och dessa minnen du har i sign går säkert bra i 3.10 V utan problem.

Visa signatur

Msi 875P Neo Lsr || Pentium 4 2600@2853 HT || Kingston ValueRAM 4*256 Mb 400 Mhz Dual || Radeon 9600 pro 400/600 ( 526/802 ) Zalman ZM80D-HP||
3D mark 01: 14327 || 3D mark 03: 4563 || 3D mark 05: 1608 ||

Permalänk

Frågan var ju om det är någon som vet varför mina minnen inte startar med org, volt, det tycker man ju dom borde göra annars är ju det något fel eller.
så här står det på nätet: Each stick of Ultra-X PC3200 DDR is rated to run at 200 MHz, while keeping memory timings of 2-2-2-5 at a voltage of just 2.55V.

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Mycket snack från minnestillverkarna e' de'.

Inte alls ovanligt att dom inte håller vad dom lovat avseende MHZ och Volt. Därtill skall det till ett bra stabilt agg för att hålla spänningen konstant.

Permalänk

Ska inte det här nätagget duga, Tagan 430W, Easyconnect
Parametry pracy:

+3.3V (28A) +5V (42A) +12V1 (20A) +12V2 (20A) -12V (1.0A) -5V (0.8A) +5Vsb (2.5A)

Visa signatur
Permalänk

Jag håller med jookeer, 2-2-2-5/2.55 volt på Pc3200 ddr, det låter väldigt optimistiskt. Den måste väl anses vara överklockad redan från fabrik med såna timings. 2.75 är ju inte mycket...kör du lugnt med det. O e det inte stabilt så öka annu mer!

EDIT: Startar inte datorn om du stoppar in minnena med alla inställningar i AUTO? Isåfall e ju chippet kass. Måste ju funka med vad den har proggat i SPD..

Visa signatur

Min data är bättre än din data.

Permalänk

Nu startade datorn om igen och jag har ställt volten på 2,8 volt, det måste ju var något fel på minnerna eller moderkortet, inställningar i AUTO utom volten då. KAN ingen hjälpa mig?

VAD SKA JAG GÖRA?

Visa signatur
Permalänk
Medlem

om du inte har uppgraderat BIOS så gör det.
Sedan vet de flesta att en del minnen helt enkelt är allergiska mot vissa moderkort och/eller nätagg.
Kan vara så taskigt att dina minnen måste köras i sämre värden (2-3-3-7 kanske? ) för att fungera.
Men testa 2.9 eller rent av 3 volt de kanske fungerar då ...

Visa signatur

Intel 486 DX-66 4 MB RAM , 0.5 MB VGA , 270 MB HD, 14" CRT, 2x CDROM - Så började mitt beroende!!

Permalänk

Jupp har oxo haft problem med minnen på flera kort o bios uppdatering löst det hela. Så testa du det.

Men om problemet kvarstår får du väl prova returnera minnena. Och köpa Corsair istället.

Visa signatur

Min data är bättre än din data.

Permalänk
Hjälpsam

Antar att minnet som så många andra måste brännas in under en period för att fungera som de skall (vanligt bland högprestanda minnen, framför allt BH-5 chippade tex).

Skruva upp volten till så högt du vågar och ha så tighta timings som går utan att datorn krashar och kör memtest 5&6 under en längre period (gärna under ett par nätter medan du sover). Höj gärna frerkvensen allt efter som också.

Visa signatur

Allt jag säger/skriver här är mina egna åsikter och är inte relaterade till någon organisation eller arbetsgivare.

Jag är en Professionell Nörd - Mina unboxing och produkttester (Youtube)
Om du mot förmodan vill lyssna på mig - Galleri min 800D med 570 Phantom SLI