Till synes orimliga problem med datorn? Kolla strömmen..

Permalänk
Medlem

Till synes orimliga problem med datorn? Kolla strömmen..

Är allt som det ska vara med din dator? Har den fungerat felfritt på alla sätt och vis en mycket lång tid, sen helt plötsligt börjat klydda, hänga sig, frysa, eller ditt tangentbord och mus kanske beslutar sig för att ignorera vissa klick då och då?

Kolla din strömförsörjning, och då menar jag inte nätagget.
Jag hade själv helt plötsligt fått en massa udda problem med min annars felfria dator, det var samtidigt som jag införskaffat nytt tangentbord, usb bluetooth dongle, ny hårddisk osv.
Så självklart satt man och spenderade hela j**la helgen på felsökning, plugga ut och in hårddisken, installera om bluetooth drivrutinerna, haft skitstora problem med att den vägrar lyda min k750 (som jag använder som fjärrkontroll), tangentbordet slutar fungera då och då, musen ignorerar vissa klick så jag får trycka 6 gånger för ett dubbelklick..
Helt sinnessjuka saker!

Men den enklaste lösningen är nästan alltid den rätta..
Morsans väninna hade kopplat om alla sladdarna i mitt rum för att få till "lite" julbelysning förra veckan...
Nu är det inte mängden ström som behövs ett problem, utan det faktum att någon som inte har någon insikt alls i strömfördelning kopplade upp hela mitt rum..

Med lite suck och stön, samt en total "renovering" av min sladdhög, lyckades jag minimera förlängsningssladdarna (eller vad det heter, de där med 3-4 extra uttag) till endast 3 stycken, 2 i ett vägguttag och 1 i den strax under. Samt endast nya jordade förlängningssladdar.
Till skillnad från en gammal bokstavligt talat inskitad rost-sladd, som i sin tur va kopplad till 4 (FYRA!!) andra sådana sladdar som även de va överfulla av lamp-kontakter osv, ur bara ett vägguttag..

Resultat? En enorm skillnad i datorns stabilitet och prestanda, tillbaka på ruta ett, som det ska vara, återigen inga problem alls med datorn, musens respons är tillbaka, tangentbordet är återigen felfritt.
Så, märker ni något udda med er dator såhär i elektricitet-ompysslings-säsongen, se till att er dator har bra strömförsörjning!

För övrigt när vi ändå är inne på ström, GE OSS BARSEBÄCK TILLBAKA, ofantligt mycket säkrare med ett svenskt kärnkraftverk som fungerar felfritt än ett baltiskt kärnkraftverk som ska byggas utifrån de lägst bjudande konstruktörerna.. Politikernas idioti tar aldrig slut..

Visa signatur

CPU: Ryzen 7 5800H RAM: 32gb DDR4 GPU: nVidia 3070 8gb vRam

Permalänk
Medlem

Re: Till synes orimliga problem med datorn? Kolla strömmen..

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Baleur
För övrigt när vi ändå är inne på ström, GE OSS BARSEBÄCK TILLBAKA, ofantligt mycket säkrare med ett svenskt kärnkraftverk som fungerar felfritt än ett baltiskt kärnkraftverk som ska byggas utifrån de lägst bjudande konstruktörerna.. Politikernas idioti tar aldrig slut..

Det gjordes en snabb beräkning på 3G mobiltelefonnätet (som regeringen bestämde att vi skulle ha) i NyTeknink .. Bara kylanläggningarna till de master och sändare som byggs till detta kommer att dra lika mycket ström som en av baresbäcks reaktorer producerar.

Vet du en annan sak..

Enligt statsministren skall sverige vara ett fossilbränslefritt land år 2020.. Det innebär, ingen bensin, ingen disel, ingen olja, ingen kol (utom till utegrillar, fast bara grillar med eltändare eftersom tändvätska förbjuds), så vi kan inte värma våra hus, vi kan inte ta oss till affären, där det ändå inte finns några varor eftersom leverantörerna inte kan köra ut dem. Vi kommer att ha det mörkt hemma eftersom den ström som produceras går åt till de få industrier som inte redan har flyttat till Kina..

Visa signatur

"Om man arbetar tillräckligt länge med att förbättra ett föremål går det sönder. "

Hjälp oss göra världen lite snällare! www.upphittat.nu