Allt från Computex 2023

Batchkonvertering, PSD -> TIFF/PNG

Permalänk
Medlem

Batchkonvertering, PSD -> TIFF/PNG

Korta versionen:
Känner ni till något trevligt sätt att batchkonvertera PSD-filer till TIFF eller PNG i Mac OS X?

Långa versionen:
Programmet Preview i Mac OS X kan både läsa och konvertera PSD-filer till valfritt bildformat(när man gör det manuellt i alla fall).

Men när man vill automatisera detta via Automator kan inte Preview ha PSD-filer som indata. Detta förstår jag inte.

Då testade jag med GraphicsConverter som följer med OS:et men detta hade problem med att tyda transparans i filerna och resulterande konverteringar blev inte bra.

Jag testade istället med ett paket vid namn PSCS2AutomatorActions som innehöll konverterings-action via Photoshop. Tyvärr funkade detta inte så bra. Att konvertera en 800kB PSD-fil till TIFF tog nästan en minut och dessutom resulterade detta i TIFF-filer som var gigantiska och som dessutom såg felaktiga ut.

Testade med ett shareware-program som heter ViewIT, och där vart jag nöjd med resultatet (även om programmet var lite trögjobbat med just PSD-filer). Tyvärr kostar detta pengar, pengar som jag inte får lov att lägga ut på ett verktyg som detta.

Känner ni till några bra metoder för att automatisera konverterandet av en stor mängd psd-filer till tiff/png?

Tack för ordet!

Visa signatur

Test

Permalänk

Photoshop har väl en batchkörningsfunktion? Själv testade jag just med Automator och det fungerade felfritt, men det var iofs bara en enkel PSD utan lager eller något avancerat.

W

Permalänk

Jag har fulhackat ihop en service menu för KDE som bakar om PSD:er till XFC:er (gimpformat), mycket smidigt och kan säkert moddas om för att baka ut dem till tif.
http://peppesbodega.nu/node/How-to:s/psd2xcf finns scriptet på

Edit: såg nu att det gällde Mac, aja, låter det stå kvar om andra vill leka.

Permalänk
Medlem

Uppdatering:
Så tokigt. Allt som jag önskade gick ju att göra innifrån Photoshop precis som författaren av ett tidigare inlägg i tråden påpekade. Det var bara lite plock med att skapa en action som sparade filen i rätt format, sedan batch:a förfarandet tillsammans med en override-save dialog.

-- Gamla inlägget --
Eftersom jag har darwinports installerat kunde jag bygga ImageMagick och använda detta, och faktum var att Convert (som ingår i ImageMagick) fungerade riktigt bra.
Först vart det separata filer för varje lager, men om man angav växeln -flatten så bakade konverteringen ihop filen.
Jag lyckas däremot inte bibehålla transparens:en i kompositionen och frågar lite försynt om ni vet om detta går att fixa i ImageMagick.
Det finns en växel för "Ange vilken färg som skall vara transparent" men vad jag förstår är det en separat alpha-kanal och inte en specifik färg som anger transparansinfo för varje lager.

Citat:

Själv testade jag just med Automator och det fungerade felfritt, men det var iofs bara en enkel PSD utan lager eller något avancerat.

Hmm, det står i beskrivningen av Preview-action:en att det endast tar emot de "vanliga" (icke programknutna) filformaten. Fungerade det för dig även med PSD-filer innehållande flera lager? Skulle du kunna testa?

Visa signatur

Test

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Gamblor
Uppdatering:
Så tokigt. Allt som jag önskade gick ju att göra innifrån Photoshop precis som författaren av ett tidigare inlägg i tråden påpekade. Det var bara lite plock med att skapa en action som sparade filen i rätt format, sedan batch:a förfarandet tillsammans med en override-save dialog.

Bra att det funkade! Jag har slängt bort den automatorfilen och är för slö för att göra en ny i testsyfte, men i och med att du fick igång det så behövs ju inte det.

Cheers!

W

Permalänk
Medlem

Märk väl att jag inte använde Automator utan Photoshop interna Batch-process-system. Man skapar en photoshop action och batchar sedan denna.

Visa signatur

Test