Allt från Computex 2023
Permalänk
Medlem

SLI eller inte?

Tja
Jag har kollat ut lite nya delar till datorn...
men jag kan inte bestämma mig om jag ska köpa ett moderkort som stödjer SLI eller ett moderkort som bara kan ha ett graffekort.
Kommer köpa ett Ge7800gtx då jag behöver ju inte använda 2 kort... men det kan "vara bra att ha" SLI så man kan köpa till ett kort om det vore så.
så frågan är igentligen:
Går det att använda SLI fast bara ha ett Graffekort i datorn?
Skilnad i prestanda? är det sämre med ett grafikkort i SLI än bara köra på "vanlig" moderkort?

kom gärna med förslag på moderkort...

Vill inte punga ut med allt för mycke på datorn...
delarna jag har kollat på kommer gå på ungefär 13000kr så det får inte bli allt fördyrt bara.
delarna är:

AMD X2 4200+
Asus Geforce 7800GTX
2 GB minne
Moderkortet

tack på förhand
mackan

Visa signatur

AMD 64 4400x2, Asus A8N vm, Gf 7800 gtx och hårddisken är på 400gb

Permalänk
Medlem

Du kan naturligtvis inte använda SLI med bara ett gkort i datorn, och det blir ingen skillnad i prestanda att köra ett grafikkort på ett moderkort med sli-stöd.

Visa signatur

-\n-

Permalänk
Medlem

Köp en x2 3800+ istället, det borde täcka mellanskillnaden till SLI-moderkortet.

Visa signatur

Damn it feels good to be a gubbe.

Permalänk

ööööööööööööÖÖÖööÖÖööÖÖ
Processorn och graffen kostar tillsammans 10000kr. Alltså ddr, chassi, minne(2GB), nätagg för ´3000kr, du tror inte det LOL

Visa signatur

pentium II | 384mb ram | Asus fx5200videoSuit 128mb | 1*8gb Western Digital+1*16gb FS | 19 tum tft | dålig fantsi | bra betyg

Permalänk
Avstängd

va är det med dig mythrider? han kanske tittat på budget saker och om du läser lite nogrannare står det:

"delarna är:

AMD X2 4200+
Asus Geforce 7800GTX
2 GB minne
Moderkortet"

alltså, graffe + cpu = 10000 + 2gb minne (2000kr) + moderkort (går oftast runt 1000)

OnT: Jag tycker du borde ta en X2 3800+. Den kan lätt klockas upp till 2.2ghz (4200+) och därmed tjäna lite pengar. SLI moderkort kan du köpa för pengarna som blir kvar.

EDIT: http://www.datorbutiken.com/se/default.php?cartId=160086 där har du sli moderkort + X2 3800+ + 2 st 7800gt + 2gb ram för strax över 13000. Kanske lite prisvärdare?