Allt från Computex 2023
Permalänk
Medlem

Vilket moderkort rockar!

Jag skulle vilja veta vilket moderkort skulle DU satsa på just nu om du skulle köpa nytt?

Själv har jag ett ASUS A8N-sli men är inte nöjd med skiten. Det känns som att arkitekturen på komponenterna är fel. Ljudet spiller över från mic till hörlur eller tvärtom och uppfattas som ett eko för den som man pratar med. Jag skaffade detta moderkort först och då ekade det för mina vänner när de pratade med mig men de sa inget för de trodde det var deras fel. Nu har ytterligare två vänner skaffat samma moderkort så nu ekar det när jag pratar med dem...........det är som en sakral kyrkoförsamling när vi pratar med varandra. Ja vi har provat ALLA intällningar som överhuvudtaget går att ställa om.
Sedan tror jag även att jag har lyckats bränna nordbryggan en gång men som tur var (eller synd annars hade jag kunnat köpa ett annat) fick jag ett nytt på garantin. Men som sagt: Jag börjar ruttna!

Nåväl alla förslag är välkomna och om ni tycker att moderkortet är bra så får jag väl skaffa något ljudkort! Men jag vet inget om ljudkort och vattenkylning till härdsmäl.......sorry nordbryggan.

AMD 64 3500+ Venice, ASUS 6800Le, 4x512mb ram (ngt skit)

Permalänk
Medlem

Hmm... mina favoriter är:

Abit KN8-SLI,nForce4 SLI, Socket-939, ATX, 4xSATAII, GbLAN, Firewire, PCI-Ex16
Länk: http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=313205&cks=PRL

DFI LANPARTY UT nF4 SLI-D, nForce4 SLI, Socket-939, S-ATA,GbLAN,Fw,DDR,PCI-EX16
Länk: http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=310811&cks=PRL

eller

EPoX EP-9NPA+ SLI,nForce4 SLI,Socket-939 ,ATX,S-ATA2,GbLAN,Firewire,DDR, PCI-Ex16
Länk: http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=309209&cks=PRL

Någon av dem borde passa dina behov. Personligen tycker jag du kunde ha satsat på ett riktigt ljudkort istället.. då hade kommit ifrån problemet

Permalänk
Medlem

Abit-kortet där verkar fint med passiv kylning och allt från början. Har zalmans passiva nordbryggekylning just nu men det verkar vara på gränsen som sagt.

Men sedan så tycker jag att om det sitter ett förbenat ljudkort på moderkortet så ska det fungera felfritt.

Permalänk
Medlem

Som jag har förståt det ska ljudkortet på DFI-mobbot vara av uberlig kvalite..
Går t o m att plocka av den delen av bakpanelen ifall du inte vill använda det

Permalänk
Medlem

Jo, DFI moderkorten brukar ha dåliga ljudkort...
Köp ett extra ljudkort istället...

Visa signatur

3200+ Venice | DFI LP Nf4 Ultra-D | 4*512mb | Gainward 6600gt | tot. 490gb | Tagan 430W | + en bärbar
Super pi: 26.875

Permalänk
Medlem

Jag fattar inte! Har DFI-kortet bra ljudkort eller inte. 7.1 ljud iaf. Magnetupphängd fläkt på nordbryggan :).

Man som sagt ljudfrågan går isär bland inläggen. Hur ska det vara?

Permalänk
Medlem

asså skit i integrerat ljud, köp dig xfi elite för 1200kr eller sound audigy 2.5 kostar inte så mkt.

Visa signatur

MSi GT780R
MacBook Air 13.3" Mid 12
Nexus 4

Permalänk
Medlem

var hittar du elite-versionen av x-fi för 1200kr?
Det är väl extreme music som ligger i den prisklassen

Visa signatur

GUD VÄLSIGNE DIG!
Ryzen 7 3700x - 32Gb DDR4 - RTX2060 - Coolermaster Stacker
---------------------------- www.roaddogs.se ------------------------
------- Bofors Interstellar - A Star Citizen Corporation --------
---------------------------------- Twitch ---------------------------------

Permalänk

Står det DFI på moderkortet är du säker. Dock suger ljudkortet. Köpte mig ett Soundblaster Audigy bulk för 299:-.

Visa signatur

A64 3500+ | DFI LP NF3 Ultra-D | 1024MB | 120GB | TruePower 480W | 6600GT 256MB | SB Audigy | Copperhead | G15
AMD Athlon64 X2 4600+ säljes! http://marknad.sweclockers.com/visa_annons.php?aid=31316

Permalänk

Jag kör med ASUS A8N-SLI utan problem . Jag använder både teamspeak och ventrilo. Har du provat att bocka bort micken i windows ljudinställningar ? Annars får du eko.