Av någon konstig anledning så vägrar min dator att starta nu.
Allra första gången så fick jag ingen bild, men allt annat startade. Så jag stängde av datorn, tog ut grafikkortet och kollade lite. Det såg okej ut så jag stoppade in det igen och kollade. Då började det pipa, som när man överklockat för högt. Clearade då CMOS, men nu är det som det var i början, det blir ingen bild. Alla fläktar och så funkar, och jag kan höra att hårddisken är igån.
Dessutom så är det nåt konstigt fel, när jag startar datorn (och jag inte får nån bild) och ska stänga av den är det lite konstigt. När jag trycker på startknappen stängs den av, men så fort jag släpper så startas den. Alltså måste jag hålla inne startknappen och stänga av strömmen frnå nätaggregatet för att den ska stängas av. Detta händer även när jag kortsluter direkt på moderkortet med en skruvmejsel.
Igår så fixade jag lite med datorn, och försökte hitta en lämplig plats att placera en radiator till min vattenkylning. Detta gjordes helt utan någon som helst form av vatten och när datorn var avstängd. Men kan jag trots det ha råkat sabba någonting? Men jag satte på datorn några gånger innan jag lade mig och då verkade det fiunka fint.
Jag tror inte att det är grafikkortet som är felet. Inte heller nätaggregatet då jag testade med ett anant utan problem. Dessutom kopplade jag ut allt annat, utom några fläktar hårddisken, grafikkortet, minnet och tangentbordet. Det som det isåfall kan vara fel är ju moderkortet processorn eller RAM-minnet.
Tacksam om nån har nån lösning på problemet, eller om nån kan konstatera att det är sönder. Har iofs ett nytt moderkort påväg, men det känns ju ändå tråkigt om man inte kan sälja det, och dessutom kan jag ju inte klocka på hela helgen