Permalänk
Medlem

Min dator låter

Hej! Jag har byggt ihop min egen dator och allt blev perfekt. Eller nästan allt. Det låter fruktansvärt mycket och jag vet faktist inte vad det är. När jag öppnar den låter det från modekortets lilla fläkt (om det är den, som sitter under grafikkortet.) Om det nu är den som låter, hur ska jag fixa det? Om jag ska ha olika saker som t.ex vatten kylning eller något var snäll att förklara hur . Kan inget om sådant.

Tack!

Permalänk
Medlem

om det är din chipset som för oljud kan jag rekomendera denna:
http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=303858
billig och bra

Visa signatur

"One of my friends once told me that the geekiest thing a guy can do, is to have a favourite file format."

Permalänk
Medlem

okej, men det står att grafikkortet kommer vara ivägen, som den är i mitt fall också, hur moddar man?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ability
okej, men det står att grafikkortet kommer vara ivägen, som den är i mitt fall också, hur moddar man?

Böj flänsarna

Permalänk
Medlem

var det så lätt

Permalänk
Medlem

böj dom eller såga/klipp/fila ner dom med lämpligt verktyg
//Chrillan

Visa signatur

Asus A8N-SLI Premium 939, Amd 64 3700+, Evga 7800gt 470mhz(orginal), OCZ platinum 2048mb.

Permalänk
Medlem

okej tack för svaren, beställt ett sådant nu. får se hur det går med den!

Permalänk
Medlem

Tackar för denna tråd nu ska jag också köpa ett sånt !

Permalänk
Medlem
Visa signatur

Jag vill ha tillbaka ÖÄ!
Det heter chassi och inte chassie!
http://skrivihop.nu - en sida många här behöver läsa på

Permalänk
Medlem

aj,aj,aj. Det var inte den jag letade efter. Det var ju en liten fläkt som låter jag hade problem med. Inte ett chipset! Jag köpte det där chipsetet men det passade inte. Jag visste inte äns vart den skulle vara. Den där lilla fläkten ligger precis bakom mitt grafikkort. Kom igen nu, det måste ju vara nån som haft samma problem som mig. (jag köpte mitt modekort från ett uppgraderingspaket från komplett. )

Tack!

Permalänk
Medlem

Kan va bra om du säger vilket Moderkort du har till och bärja med...
Sen om det överhuvudtaget sitter en fläkt på ditt moderkort så är det chipsetfläkten, dom brukar låta som f*n

Visa signatur

Något Asus MB | Intel i7 @ 4.35 Ghz | Gigabyte OC 580 GTX | Corsair Vengance 16Gb RAM | Corsair GT-Series 120Gb SSD
Det räcker för mig...

Permalänk
Medlem

Modekort:
http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=315841 .

Och japp, jag tror faktist också det. Men den där jag köpte vet jag inte hur man monterar. Ska man montera den på chipsetet? eller vart? tack!

Permalänk
Medlem

du får ju ta bort fläkten och sedan sätta på den

Permalänk
Medlem

jahaaaaa. tack för hjälpen

Permalänk
Hedersmedlem

*Låst*

Genom att ha korspostat har du förbrukat din chans till hjälp

Visa signatur

MODERKORT: ASUS Prime Z790 [] CPU: 13600K [] GPU: Gigabyte RTX 4080 Eagle OC [] RAM: Kingston Fury Beast 32 GB DDR5 [] LAGRING: Kingston Fury Renegade NVMe SSD Gen 4 2TB [] KYLNING: Corsair iCUE H150i RGB Pro XT [] PSU: Corsair AX860i platinum [] BILDSKÄRM: LG 34GP950G 180hz [] CHASSI: Fractal Design Define 7
LAPTOP: Apple MacBook M1 2020 [] SPELKONSOL: Microsoft Xbox Series X