Allt från Computex 2023
Permalänk
Medlem

SAMBA som AD

Går det att använda Samba som användarserver. Alltså på samma sätt som Active Directory? Har någon annars ett annat förslag på hur man skulle kunna göra en domänserver som ska administrera användare och användarkonton?

Kör windows xp datorer men skulle gärna slippa licensen för en windows server.

Visa signatur

No one

Permalänk
Medlem

Nej, Samba klarar inte att ensam hålla ett AD uppe, Samba kan dock vara en member server i ett AD.

Däremot kan Samba vara en PDC i gamla NT domäner om nu någon vill köra det.

Visa signatur

Kriga mot min brute: http://gunnard.se.mybrute.com om du vågar :D

Permalänk
Medlem

Samba4 ska dock kunna agera nästan självförsörjande. inklusive generering av DNS-zonfiler och kontroll över OpenLDAP.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av GunnarD
[B]Nej, Samba klarar inte att ensam hålla ett AD uppe, Samba kan dock vara en member server i ett AD.

Vilka delar klarar samba av och har du något tipps på vad man kan behöva kompletera med?

Det jag behöver är igentligen att kunna dela filer samt låta olika användare logga in och få rättigheter till sina hemmappar och något gemensamt konto.

Sedan att man ska kunna lägga upp några olika nivåer på användare vore heller inte fel.

Visa signatur

No one

Permalänk
Medlem

Det samba klarar av är att dela ut resurser som en vanlig XP maskin och den kan verifiera användarna mot antingen en egen användardatabas eller mot ett AD.

Det du besrkiver klarar den av, definer bara upp användarna i *nix delen och i samba, då kommer användarna åt sina "hemkataloger" med \\server\användarnamn (på vanligt windows maner).

Visa signatur

Kriga mot min brute: http://gunnard.se.mybrute.com om du vågar :D