John Romeros nästa spel...

Permalänk
Medlem

John Romeros nästa spel...

John Romero har, som ni kanske vet, skapat ett nytt företag (det är hans fjärde nu, tror jag) och arbetar i hemlighet på ett nytt projekt. Han håller sig undan från rampljuset och har inte offentlig gjort varesig företagets namn, eller spelets. Det enda man vet är att det är ett MMOG.

Vad tror ni om detta? Själv tror jag nog att Romero har några äss kvar i rockärmen som han kan dra fram. Han vet vad som är kul och han är en bra designer. Daikatana floppade på grund av det var så överhypat, men nu verkar det som om han verkligen har lärt sig sin läxa.

Permalänk
Medlem

Jag må vara idiot och jag orkar inte googla, men det namnet säger mig inget.
Vad har han för titlar bakom sig?

Permalänk

Mest känd är han nog för fiaskot Daikatana.

Läs mer här
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Romero

Visa signatur

Please place the Weighted Storage Cube on the Fifteen Hundred Megawatt Aperture Science Heavy Duty Super-Colliding Super Button.

Permalänk

Jag tyckte Diakatana floppade för att det var så dåligt (:

Visa signatur

AMD Athlon 64 3800+ Hiper Type-R 580W Corsair Value S. PC3200 DDR-DIMM 1024MB, Gainward GeForce 7800GT , Creative SB Audigy SE , MSI K8N NEO4-F

Permalänk

Tror hans kunskap om speldesign är för grundläggande för att skapa något nytt och spännande. Wolf3d, Doom och Quake var mer teknik än speldesign.

Permalänk
Medlem

Jag kommer inte lita på något den där karln säger om sina spel nånsin sen total idiotin Daikatana.

herregud vilket jäkla skitspel det var.

Visa signatur

"The midget Bush and that Rumsfield deserve only to be beaten with shoes by freedom loving people everywhere." - Muhammed Saeed al-Sahaf

Permalänk
Medlem

Kollade i koden för Wolf3d förr, tror Romero skrev menysystem och kanske lite mer. Resten skrev Carmack.

Visa signatur

Perl - Made by Idiots, Java - Made for Idiots, C++ - Envied by Idiots

Permalänk
Medlem

Romero är mest programmerare och designer. Han stod för stor del av bandesignen av Doom 2 och Quake. Tror dock inte han fick någon recognition for Quake?

Iallafall så är Daikatana egentligen inte ett dåligt spel, och dem som säger det har helt enkelt inte spelat igenom hela. I orginal versionen så var AI:n gubbarna ganska irriterande och korkade, men verkligen inte så dumma som det påstods att de skulle vara i recensioner. De var mest jobbiga, för de saktade ner en.

Bandesignen i spelet var också något utöver det vanliga. Och det är en av de viktigaste sakerna i ett spel, tycker jag. Episod 2 och 3 var guld värda. Fast Episod 1 och 4 var trista.

Permalänk
Avstängd

Smurf World 3D är väl hans nästa överhypade spel

Visa signatur

ATI TALIBAN.
Är inte någon expert, men jag har inte akne heller.
NEVER UNDERESTIMATE THE POWER OF STUPID PEOPLE IN LARGE GROUPS.. "Betala i förskott på blocket?" tråden.