Mini recension på Acer AL2016WS 20' wide

Permalänk
Medlem

Mini recension på Acer AL2016WS 20' wide

Tja.

Idag kom löningen och jag kunde äntligen hämta min skärm som har lugit på posten i 10 dagar nu.

Jag var väldigt ivrig och få upp skärmen så är bilderna inte så bra så skyller jag på det;)

Kartongen:

Välpakat:)

Skärmen:

Tycker den var riktigt snygg faktiskt, lite plastig kanske, men helt klart godkänt för en skärm i denna prisklassen.

Ny vs Gammal:

Lite skillnad:P

Tillbehör:

Allt som behövs följer med.

Slutresultat:

Jag måste säga att jag är mycket nöjd med denna skärmen, har inte lyckats hitta någon död pixel. Märker inga eftersläpningar när jag kollar på film eller spela.

Det lilla minus jag kan komma på är att det inte finns någon DVI på den. Men jag tycker fortfarande att bilden är kanon.(Kanske inte så konstigt, med tanke på att jag satt på en 10 år gammal 17' crt innan denna;))

Pris: 3 345,00 kr inkl moms.

Betyg 5/5

Ha det gött!

http://www.dustinhome.se/DacsaPortal/?ProdID=5010088363

Permalänk
Medlem

Produktlänk + pris? :

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Sorry, fixat:D

Permalänk
Medlem

Tack tack, är på jakt efter skärm själv. Har iofs bara VGA nu men det är ju inte omöjligt att man vill ha DVI i framtiden :/

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Ok, men finns det adpter VGA - DVI? Trodde bara det fanns DVI - VGA :S

Ang skärmen: Så har jag hittat en sak som är lite irriterande med den. Strömsladden sitter väldigt löst, det räcker och flytta skärmen några cm så hoppar den ut.