Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Mr_Granberg
E6300 är ju bara 2-300kr dyrare än 3800+..
det jag tycker är roligt är att fastän nya intel procesorerna har spöat ner AMD ryck upp dom å spöat ner dom igen så har vissa ändå inte förståt att Intels tid är inne för ett tag framöver!

Ja men med moderkort så är den dyrare. Ett AM2 kort kan du komma undan med för 600kr istället för intels som kostar runt 1600

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av bennyfax
Sånt skitprat.. 25 fps på film är mjukt med i spel är det på tok för lågt, samma sak gäller 40 fps. Det går inte att jämföra så jag fattar inte att detta påstående fortfarande lever kvar.

Hur som helst bör killen köpa core 2 duo 6400 den presterar bättre än x2 4600 och för samma pris. Tvärrutten ide att köpa dator som bara klarar dagens spel då det nästa år kommer ut många nya titlar som kräver mycket prestanda.

du nu lugnar vi ner oss litet. apropå filmer i 25fps så ser det för jävligt ut när det går snabbt eller hur. och den mänskliga hjärnan kan omöjligt uppfatta skillnader över 40fps. möjligtvis ifall ens hjärna är jäkligt känslig men då är det inte mycket över isf. de gångerna man märker att spel laggar så går det ner under 40fps.

sen angående prollen så är det inte så stor skillnad på windsor och conroe i 64 bitars binärer vilket är vad som gäller för kommande spel, typ ut2007 och crysis, om man vill ha max prestanda. skillnaden kommer nog att vara försumbar.

Visa signatur

enlisy Systemd
WS1: X2 4400+ | WS2: X2 4000+ | Laptop: Athlon2 P520 | Server: XP 2400+

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ErnstVogel
Detta är SweCLOCKERS, inte n00b-world.

Jodå, det är precis vad det är. Finns så många förvirrade källor till glädje här.

Permalänk

Det är väll inte alls samma pris på en 4600 och en 6400 med tanke på att man måste köpa ett moderkort som är 600 kr dyrar på inteln eller?

Visa signatur

XPS 1330 -:- T5550 -:- 3 gig ram

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av fiLLadakiLLa
Det är väll inte alls samma pris på en 4600 och en 6400 med tanke på att man måste köpa ett moderkort som är 600 kr dyrar på inteln eller?

På vilket vis blir processorn dyrare på grund utav att moderkortet kostar mer?
Hittade ett P965-kort för 1199 på komplett förresten, det är kanske det billigaste än så länge?.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ampariii
Url please?

Dom är en bra bit över 500MHz på xtremesystems. Men du kan leta upp tråden lika bra som att jag ska sitta och leta igen.

Visa signatur

Du är min fiende tills motsatsen är bevisad, och bevisbördan ligger hos dig.

Permalänk
Medlem

psycho läs igenom ditt inlägg igen

Sen jonos så skall vi väl hålla oss till fakta och verkligheten och inte några "jag tror".

1. Det är helt riktigt att det mänskliga ögat inte kan uppfatta några högre frekvenser. Men det gäller stillbilder. Ögat kan uppfatta ca 50Hz.

2. Sen kan hjärnan uppfatta betydligt mer. Om man spelar CS tex så reflekterar man lätt om man kommer under 80fps. Sen är andra spel inte lika känsliga.

3. Lag har med uppkoplingen och inte fps att göra.

4. Boxkylningen till x2 är tyst och fungerar alldeles utmärkt.

5. Om man jämför processor och grafikkort så blir ett kort i x1900xt klassen en bromskloss i 1280*1024 "med extra allt" och däröver vissa avikelser kan förekomma beroende på spel innan det är processorn en bromskloss. Gäller även x6800.

Till trådskaparen så kan jag bara ge ett råd. Du får en bra mycket bättre dator om du går på core2duo systemen. Om du inte vill köra intel av någon anledning så funkar 4200+ eller 4600+ bra vilket som. Personligen sitter jag med ett gammalt 939 system och har upgraderat processorn till en 4400+. Men hade jag köpt ett helt nytt system idag så hade jag väntat 1-2 månader och köpt en e6600. Anledningen till väntan är att det kommer nya moderkort i alla prisklasser och att de som är ute idag kommer att krypa ner i pris.

Permalänk
Medlem

Har inte amd gjort en dum grej när dom lanserade AM2?

I och med att dom flesta kör med socket 939 idag så hade dom ju kunnat skeppa ut några nya cpuer till den socketen. Nu blir det ju så att man måste köpa nytt MB för och få en ny AMD och då känns det ju bättre och ta en intel, i och med att till intel så behöver man me ett nytt MB. Hoppas ni fattar va jag menar.

Simon

Visa signatur

MSI K8N NEO4, a64 3500+, 1024MB pc3200, Gainward 6600gt, 2*200 gb,

Permalänk
Medlem

nu är det nästan ingen skillnad på ett AM2 och 939 system gällande prestanda. Det rycktas dock att AMD har något som liknar antihyperthreading på G till AM2 och då blir det en riktig prestandaboost i singelaplikationer.

Permalänk
Medlem

Nja jag läste för en vecka sen att det bara var ett falskt rykte. Men kommer inte ihåg var.

Visa signatur

MSI K8N NEO4, a64 3500+, 1024MB pc3200, Gainward 6600gt, 2*200 gb,

Permalänk
Medlem

Saxade lite priser från datorbutiken.com....

Asus M2N-E nForce 570 Ultra MCP 4DDR2-DIMM 3PCI 4PCIe SATA Raid Audio GB-LAN Socket AM2 ATX Webpris 949.00
AMD Athlon64 X2 Dual-Core 4600+ 2.4GHz 2x512Kb Boxed (with cpu-cooler!) Webpris 2289.00
Totalt: 3238.00

Asus P5B iP965 4DDR2-DIMM 3PCI 4PCIe SATA Raid Audio GB-LAN Socket775 ATX Webpris 1575.00
Intel Core 2 Duo E6300 1,86Ghz 2MB FSB1066v Boxed (with cpu-cooler!) Socket 775 Webpris 1739.00
Totalt: 3314.00

Man kan inte köra en processor utan ett moderkort. De två jag valde är båda från ASUS och har inte SLI eller annat jox. Eftersom man kan bygga två system med samma komponenter där endast dessa skiljer så borde man jämföra priserna på dessa. Prestandamässigt så borde de vara ganska jämbörliga och även priset är ungefär detsamma. AMD vinner en del, Intel vinner andra men skillnaden är inte så stor prestandamässigt. Intel klockar betydligt bättre dock så om man pysslar med sånt är valet självklart. För oss andra är det inte...

Man kan välja andra moderkort om man vill men skillnaden i pris blir inte mer än några hundralappar och på en hel dator (>8000Kr) är inte det så mycket. För närvarande kostar AM2 moderkort betydligt mindre än Conroe-kompatibla moderkort.

Att pris/prestandaskillnaden inte är så stor kanske är skälet till att folk bråkar som mycket om det just nu

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Jones377
Att pris/prestandaskillnaden inte är så stor kanske är skälet till att folk bråkar som mycket om det just nu

Själv tror jag det beror på ren och skär barnslighet.

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av A.N'doja
Klart Conroe är bättre än X2 i dags läget.

Men har man redan socket 939 3700+ med 2gig minne och ett sämre Gkort så tjänar man definitift/pris/prestanda på att uppgradera till en X2 prolle och ett annat Gkort än att Byta hela plattformen vilket blir mycket dyrare samt sämre prestanda för pengarna.

Precis, det är vad jag håller på med. Nytt grafikkort väntar jag dock lite med.
Dumt att slänga bort 2 GB DDR RAM och ett fint moderkort.

Permalänk

Men om man som jag, sitter på ett slött system (2600+, 1gb, gf4 mx), är intel verkligen det bästa? För jag tycker att AMD känns säkrare, även om Conroe är snabbare.

Och jämt flyttas conroe leveranserna fram. Funderar verkligen på att köpa AMD istället. En billig, blir bra till att uppgradera i jul då 65nm brisbane kommer...