Hur funkar Tre idag? (Abbonemanget)

Permalänk
Medlem

Hur funkar Tre idag? (Abbonemanget)

Heyya!

Hunderar på köpa en Rosa telefon med MSN i som dom gör reklam på tv till tjejen. Men hur bra är Tre abbonemangen igentligen? Inte hört något bra om dom från folk, är det verkligen så illa?

Permalänk
Medlem

Jag har haft Tre-abb sedan i somras och hittills är jag helnöjd, bättre ljud och täckning än jag hade på comviq innan. Inga felaktiga fakturor som jag hört att folk fått etc.

T.o.m kundservicen har vart trevlig de gånger jag ringt dit och undrat över något. Så tummet upp för tre!

Permalänk
Medlem

Hur är det med priser? Hon ska ha 3Bomben Friends för 69/kr månaden, men om man inte ringer till andra med samma abbonemang är det myckte dyrare än andra abboneman.

Edit: Min svärfar hade ett tre-abbonmang för 1/1.5 år sedan och dom hade någon form av abbonemang där dom var tvungna betala in pengar varje månad till någon pot för att få ringa (Låter krångligt men han förklarade det så) vilket gjorde att allt i slutändan blev tokdyrt.
Jag vill hoppas det inte är så nu?

Permalänk

om hon nu ringer för några hundra kronor i månaden och de flesta samtal är till andra operatörer. Då ska hon nog abonnemanget 3kombo där man kan få 500 samtalsminuter för 199:-/mån
Men glöm inte att man betalar 69 öre i öppningsavgift på alla samtal och dom där 199:- inkluderar då inte telefonens månliga kostnad... fast det gör det ju inte med friends heller

Om hon ringer 400 min på en månad med 3kombo så försvinner de resterande 100 min, dvs det blir inget pott med outnyttjade minuter

Permalänk
Medlem

Skaffa Halebop, äger allt o alla

Visa signatur

| Intel i9 10900K | Noctua NH-U14S | ASUS ROG Maximus Hero XII |
| EVGA NEX750B 750W | Kingston HyperX 32GB DDR4 @3200Mhz |
| Fractal Design R4 | ZOTAC RTX 3080 Trinity OC |

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av SIR_HanZen
Skaffa Halebop, äger allt o alla

umm Nej, bytte personligen från Halebop till tre för att jag fick ut mer av pengarna där, Halebop är ett fanskap som jag inte tänker rekommendera till någon.

angående tre så det enda jag verkligen hatar är dom 20 minuters vänte kö som är till deras support

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av SIR_HanZen
Skaffa Halebop, äger allt o alla

Har haft halebop . . . det suger så hårt att dom bara har mail support. Jag bytte också till 3 eftersom att jag får mer för pengarna hos dom. Dessutom blev det billigare att ta en k800 inkluderat i abbonemanget (149:-/mån) än att ringa med halebop.
..

3 har ju iaf en support man kan ringa till, och dom är alltid trevliga och hjälpsamma. 3 hade ju så grymmt mkt problem just när det kom, nu verkar dom ha bättrat sig mkt! Det kanske beror på att nätet är bättre utbyggt osv....

Visa signatur

Sqwee