Jag tänkte att jag kunde fylla på lite i denna tråden.
Jag har ju själv varit nyfiken på T-Amp:en ett tag och beslöt mig till sist att beställa en Super T-Amp till mig själv. Super-versionen ska ju, vad det sägs, vara lite uppgraderad och ha en rakare frekvenskurva i basområdet istället för att rulla av ganska snabbt som den vanliga T-Ampen, men främst valde jag den versionen för de bättre kontakterna och för utseendet.
Jag har haft den ett par dagar nu och har jämfört den med min H/K 670 kopplade till mina SQ-50. Det är alltså inga dunderhögtalare för 6-siffriga belopp, men de låter bättre än de 2kkr det kostade att bygga dem.
H/K:n drar lite åt det ljusa hållet och jag har väl eg varit lite kluven till den hela tiden. Jag har väl tyckt att den, i vissa typer av musik, kan ge ett lite tunnt ljud utan riktigt stöd i basområdet. Detta kan åxå göra att vissa mansröster kan låta en smula nasalt.
Med T-Ampen blir det ett lite "mörkare" ljud med mer stöd i basen. Kanske lite väl mycket vid vissa frekvenser, med det beror nog troligen på stående vågor/rumsresonanser och inte på T-Amp:en.
Ljudet är, som sagt, lite mörkare och detta gör att diskanten och mellanregister inte sticker ut lika tydligt och man luras till en början att tro att den inte alls spelar lika detaljerat, men faktum är att man, när man väl vant sig vid "det nya ljudet", kan höra fler detaljer.
T-Amp:en har ett lite mer "avslappnat" ljud istället för att nästan "hoppa på en" som H/K:n gör. Här är jag lite kluven till vad jag gillar bäst eg. Jag gillar hur "pigg" H/K:n låter, men det kan samtidigt vara lite tröttande när man vill ha musiken mer som bakgrund.
SQ-50:orna är rätt lättdrivna (90dB) och det går att spela mer än högt nog i mitt vardagsrum som mäter ca 3.5x5.5m. Med volymratten "klockan 12" får man nästan skrika för att kunna kommunicera.
På det stora hela tycker jag att T-Amp:en ger ett bättre ljud, vilket givetvis "stör" mig en smula.
Jag har inte alls märkt av dendär "loudness x5", även om den ger lite med botten än min H/K (som ju istället saknar lite botten).
Jag tog även med den till min flickvän och kopplade den till hennes högtalare (Sony "på köpet"-högtalare som hon fick med sin stereo). Det blev en enorm skillnad i klarhet och ljudbild jämfört med hennes paketsterero (inte så förvånande kanske).
Högtalarna i sig är inte förmögna att spela så djup bas, så därför tog diskanten nästan överhanden när förstärkaren matade dem med ett mer neutralt ljud, därför blev ljudet ganska tunnt, även om basen fanns där. I övrigt höll hon med om att ljudet var enormt mycket bättre, så... Med ett par högtalare som spelar lite djupare bas så skulle nog T-Amp:en kunna vara något för henne.
Det återstår att se vad S-5:orna kan göra.
Som kuriosa kan nämnas att jag även kopplade in hennes billiga Denver DVD-spelare istället för den Sony (har jag för mig) CD-växlare som hon normalt sett använder och även här blev det en klar förbättring, om än inte lika stor som när vi bytte förstärkaren.