Permalänk
Inaktiv

Funkar det?

Det är så att morsan hela tiden vill lyssna på sin stupid radiokanal, då datorn står i vardagsrummet, detta är ritkgit störande när jag vill spela >.<

Så jag undrar om de går att göra så att jag får spelets ljud ur mina hörlurar och så att musiken från radiokanalen spelas upp i högtalarna, detta sammtidgt eller måste jag använda mig av två olika ljudkort??

Jag har ett xfi music kort i datorn.

Permalänk
Medlem
Visa signatur

Operativsystemet som löser nästan alla problem: Mint

Permalänk
Inaktiv

Ayayay 1300kr

Finns det inget annat sätt, helt som inte kostar?

Permalänk
Medlem

Kostar gör det men mindre då du kan sätta in ett ljudkort i datorn för antar att du kör på det inbyggda nu? Sen väljer du i Winamp eller annat ljudprogram att ljudet från detta ljudkort ska spelas upp i det programmet. Inga garantier att det funkar och har aldrig provat det själv.

Permalänk
Inaktiv

olirc hade du läst min första inlägg elelr signaturen hade du sett att jag kör med ett xfi extrememusic

Men har också tänkt på de, koppla högtalarna till de inbygda kortet och hörlurarna till xfi kortet. Men blir de inte problem med att ha två ljudkort inkoplade samtidigt, problem med tex drivrutiner osv?